V rybníku pri českom meste Slaný uhynuli tony rýb, problémy súvisia s nedostatkom kyslíka vo vode

Vinníka úhynu nemožno podľa radnice bez záverov odborných expertíz určiť.

24.6.2024 (SITA.sk) – Približne dve tony rýb uhynuli pred niekoľkými dňami v rybníku pri stredočeskom meste Slaný. Opakované problémy podľa radnice súvisia s nedostatkom kyslíka vo vode. Informuje o tom web Novinky.cz. Prípad rieši aj polícia.

Dôležitý vplyv počasia

„Kriminalisti z hospodárskej kriminálnej polície vec vyšetrujú pre podozrenie z poškodenia a ohrozenia životného prostredia z nedbanlivosti. Všetko sa preveruje, vyšetrovanie je v začiatkoch,“ uviedla hovorkyňa stredočeskej polície Michaela Richterová.

Vinníka úhynu nemožno podľa radnice bez záverov odborných expertíz určiť. Podstatnú úlohu podľa nej však zrejme zohráva aj počasie. V piatok ráno totiž mala voda v rybníku teplotu 26 stupňov Celzia. Vplyv počasia považuje za pravdepodobný aj Štátna veterinárna správa.

Vzorky uhynutých rýb

„Odobrali sme vzorky uhynutých rýb, hasiči odobrali vzorky vody, v tomto týždni by mali byť výsledky rozborov, ale je pravda, že v lete sa takéto prípady stávajú,” uviedol hovorca veterinárnej správy Petr Majer.

„Okolnosti nenasvedčujú tomu, že by malo ísť o úhyny pre nákazu rýb,” dodal Majer.

Viac k témam: masový úhyn, Štátna veterinárna správa, uhynutie rýb
Zdroj: SITA.sk – V rybníku pri českom meste Slaný uhynuli tony rýb, problémy súvisia s nedostatkom kyslíka vo vode © SITA Všetky práva vyhradené.