Únia spúšťa mediálne centrum na podporu nezávislých ruských a bieloruských novinárov, grant presiahne dva milióny eur

Projekt Free Media Hub EAST vedie pražské Centrum pre občiansku spoločnosť a pomôže novinárom v Česku, Nemecku, Poľsku, Lotyšsku a Litve.

17.7.2023 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) podporuje nový projekt na zvýšenie podpory existujúcich a etablovaných nezávislých ruských a bieloruských médií, ktoré pôsobia v Únii a majú doma významné publikum. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje Európska komisia.

V rámci projektu Free Media Hub EAST, ktorý vedie pražské Centrum pre občiansku spoločnosť, udelia granty vo výške viac ako 2,2 milióna eur, poskytnú pomoc a psychologickú podporu, investujú do technologických riešení a posilnia spoluprácu medzi lokálnymi centrami, kde sa tieto exilové médiá v EÚ nachádzajú, teda najmä v Česku, Nemecku, Poľsku, Lotyšsku a Litve.

Dôležitá úloha nezávislých novinárov

„Mnohí odvážni ruskí nezávislí novinári podstupujú veľké riziko, aby mohli pokračovať vo svojej práci, a nemajú inú možnosť, ako ju vykonávať v Európskej únii. Na boj proti vojnovej propagande Kremľa potrebujeme nezávislé médiá, ktoré budú o Rusku hovoriť pravdu. A my ich musíme podporovať. Je to naša morálna povinnosť a je to v našom strategickom záujme. Dnešný nový projekt je súčasťou tohto úsilia. Spája organizácie občianskej spoločnosti, ktoré majú veľké skúsenosti s podporou tých, ktorí sa usilujú o slobodu prejavu a demokraciu,“ vyjadrila sa podpredsedníčka Komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

„Ruské nezávislé médiá a občianska spoločnosť zohrávajú dôležitú úlohu pri zabezpečovaní nepretržitého toku pravdivých informácií k rusky hovoriacemu publiku a v boji proti dezinformáciám ruského štátu. Podporou tvorby a šírenia nezávislého obsahu, ktorý vzniká bez redakčných zásahov, tento projekt prispeje k nášmu úsiliu bojovať proti ruskej propagande,“ dodal eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Projekt Free Media Hub EAST

Pilotný projekt Free Media Hub EAST je výsledkom výzvy na predkladanie návrhov, ktorú vyhlásili v apríli 2023. Je súčasťou širšieho úsilia o ochranu hodnôt EÚ v čase vojny, ako aj o podporu nezávislých médií v Únii a mimo nej.

Viac k témam: Free Media Hub EAST, Granty, podpredsedníčka Komisie pre hodnoty a transparentnosť, Sloboda médií, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Únia spúšťa mediálne centrum na podporu nezávislých ruských a bieloruských novinárov, grant presiahne dva milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.