in ,

Trasovacie a karanténne aplikácie sú neefektívne, o ich spustení rozhodnú epidemiológovia a vláda

23.2.2021 (Webnoviny.sk) – Trasovacie či karanténne aplikácie sú v súčasnej situácii neefektívnym riešením. Myslí si to Národne centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

O potrebe spustenia akejkoľvek trasovacej aplikácie podľa NCZI v prvom rade rozhodujú epidemiológovia, Ústredný krízový štáb a vláda Slovenskej republiky.

Spustenie aplikácie eRúško zamietli

Ústredný krízový štáb SR na svojom zasadnutí pritom ešte v decembri 2020 zamietol spustenie aplikácie eRúško na základe aktuálneho stavu pandémie a odporúčaní pandemickej komisie.

Viac o téme: Koronavírus

„Všetky ďalšie aktivity s tým súvisiace sme po tomto rozhodnutí v NCZI zastavili. Treba dodať, že trasovacia aplikácia má podľa odborníkov význam pri pokrytí 60 % obyvateľstva, aktuálny celoeurópsky priemer je len 20 % a tým pádom sa v tejto situácii javí ako neefektívne riešenie,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Bielik.

Nemajú voľné kapacity

Národné centrum zdravotníckych informácií aktuálne svoje úsilie a zdroje podľa neho vkladá prioritne do zabezpečenia technickej podpory očkovania priorizovaných skupín a objednávania obyvateľov na PCR a antigénové testovanie.

„Nemáme voľné kapacity pre aktivity súvisiace so spustením či prevádzkovaním aplikácií na trasovanie obyvateľov,“ konštatovalo národne centrum s tým, že odporúča záujemcom o poskytovanie služieb súvisiacich s trasovaním obyvateľov obrátiť sa s ponukou priamo na epidemiológov.

Viac k témam: eKaranténa, Koronavírus, mobilná aplikácia, trasovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Trasovacie a karanténne aplikácie sú neefektívne, o ich spustení rozhodnú epidemiológovia a vláda © SITA Všetky práva vyhradené.

Požiar v Rohožníku poškodil bager aj ťahače, polícia tiež riešila krádež motorky

Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnila