in ,

Tisícky farmárov protestujú už aj naprieč Španielskom, vyzývajú na zmeny v poľnohospodárskej politike Európskej únie

7.2.2024 (SITA.sk) – Tisícky farmárov v Španielsku už druhým dňom protestovali s traktormi naprieč krajinou, pričom vyzývali na zmeny v poľnohospodárskej politike Európskej únie a opatrenia na boj s vysokými výrobnými cenami a proti vážnemu suchu.

Protesty zablokovali hlavné cesty

Protesty zablokovali niekoľko hlavných diaľnic a na krátko odrezali prístup k prístavu Castellón a letisku Jerez. Štátna tlačová agentúra Efe informovala, že tisíc traktorov sa pomaly približovalo k centru mesta Barcelona, čo spôsobilo veľké dopravné zápchy.

Protesty, ktoré odrážajú nálady šíriace sa po Európe, nepodporili tri hlavné španielske poľnohospodárske organizácie, ktoré zvolali na demonštrácie v nadchádzajúcich dňoch. Niektoré médiá spájajú protesty z utorka a stredy s konzervatívnymi skupinami.

Naplánovaný veľký protest v Madride

Zatiaľ ich nesprevádzal žiaden vážny incident. Očakáva sa, že protesty budú pokračovať aj počas ďalších týždňov a 21. februára je naplánovaný veľký protest v Madride. Ministerstvo poľnohospodárstva v utorok oznámilo pomoc v objeme 270 miliónov eur pre 140-tisíc farmárov ako kompenzáciu za problémy v dôsledku sucha a vojny na Ukrajine.

Premiér Pedro Sánchez sa zaviazal, že pomôže farmárom a ich žiadosti predloží v Európskej únii. Tá už v ostatných dňoch oznámila ústupky v oblasti životného prostredia či použitia pesticídov, ktoré majú upokojiť protesty aj v ďalších krajinách, ako napríklad vo Francúzsku, v Poľsku alebo Grécku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest farmárov vo Francúzsku (fotografie)

Viac k témam: Protest, protesty farmárov, protesty v Španielsku, rusko-ukrajinský konflikt, Španielsky premiér
Zdroj: SITA.sk – Tisícky farmárov protestujú už aj naprieč Španielskom, vyzývajú na zmeny v poľnohospodárskej politike Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Primátor Bratislavy Vallo zareagoval na kritiku petržalského starostu Hrčku namierenú voči hospodáreniu hlavného mesta

Rusi použili pri útoku na Charkov aj severokórejské rakety, ich kovové úlomky našli v priemyselnej zóne