- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ťažba na Devínskej Kobyle a Vydrici sa nezastaví, vzniknú však bezzásahové zóny

0 10

- Reklama -

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Štátne Lesy SR zatiaľ nenašli legitímny dôvod na úplné zastavenie ťažby dreva v lokalite Devínska Kobyla a Vydrica v Bratislave.

Výsledok rokovaní

„Lesy Slovenskej republiky na posilnenie verejnoprospešných funkcií vyčlenili zóny bez zásahu, ktorých výmera je vyše 280 hektárov, čo predstavuje takmer 25 percent z celkovej plochy lesov Devínskej Kobyly,“ povedal vedúci lesnej správy Bratislava Martin Knurovský. Dodal, že v tejto zóne sa budú spracovávať len suché a vyvrátené stromy v záujme bezpečnosti návštevníkov lesa.

Toto rozhodnutie Lesov SR je výsledkom rokovaní so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, samospráv, Štátnej ochrany prírody, občianskych združení a nezávislých organizácií, ktorých hlavnou témou bolo posilnenie mimoprodukčných funkcií prímestských lesov Bratislavy, ako aj prehodnotenie rozsahu už naplánovanej ťažby.

Ostatní čítajú
1 z 4 288

Povinnosti lesného hospodára

- Reklama -

„Pred samotnou ťažbou dreva je povinnosťou lesného hospodára stromy určené na ťažbu vyznačiť a riadne zaevidovať. Práve vykonávanie týchto prác bolo spúšťačom nevôle návštevníkov lesa, ktorá viedla k pozastaveniu samotného výrubu stromov a umožnila vec preskúmať a prehodnotiť zástupcami verejnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Odporúčame:
Zamestnanci Hornonitrianskych baní podľa SaS zháňali podpisy pod petíciu pod hrozbou výpovede

LESY SR sa rozhodli v najbližšom období uskutočniť spracovanie kalamitnej hmoty, ako aj takzvanú výchovnú ťažbu v mladších porastoch a v minimálnom rozsahu i neodkladnú obnovnú ťažbu.

„Dôvodom tohto rozhodnutia je dodržanie zákonného termínu spracovania kalamity, ktorý je šesť mesiacov od jej zaevidovania. Obnovená ťažba bude výlučne s cieľom dosiahnutia prirodzenej obnovy pôvodných drevín Devínskej Kobyly,“ vysvetlil riaditeľ Odštepného závodu Smolenice Ivan Danček.

Zároveň požiadal verejnosť o dodržiavanie usmernení pracovníkov lesníckej prevádzky a ospravedlnil sa za dočasné obmedzenia počas ťažobných prác.

Viac k témam: Devínska Kobyla, Štátny podnik Lesy SR, ťažba dreva
Zdroj: Webnoviny.sk – Ťažba na Devínskej Kobyle a Vydrici sa nezastaví, vzniknú však bezzásahové zóny © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -