in ,

Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva

12.2.2024 (SITA.sk) – Holandský súd v pondelok nariadil vláde, aby zastavila export dielcov do stíhačiek F-35 do Izraela. Sudcovia dospeli k záveru, že je to jasné porušenie medzinárodného práva.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Trojica ľudskoprávnych organizácií sa v decembri obrátila na súd s tým, že by úrady mali prehodnotiť exportnú licenciu na dané dielce vzhľadom na izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

USA si ich dovezú odinakiaľ

Argumentovali pritom, že dodávka dielcov pre lietadlá zo skladu v meste Woensdrecht robí Holandsko spoluvinníkom na možných vojnových zločinoch spáchaných Izraelom vo vojne s palestínskym militantným hnutím Hamas.

Vládni právnici kontrovali s tým, že zakázanie exportu z Holandska nemá zmysel, keďže ich USA budú dovážať odinakiaľ.

Rozhodnutie zvrátil súd v Haagu

Súd nižšej inštancie sa v januári postavil na stranu vlády. Jeho rozhodnutie však v pondelok zvrátil odvolací súd v Haagu. Ten dal vláde sedem dní na zastavenie exportu. Aj voči tomuto rozhodnutiu sa dá odvolať.

„Je nepopierateľné, že existuje jasné riziko, že vyvezené dielce F-35 sa použijú na vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva,” povedal sudca Bas Boele pri čítaní rozsudku.

Viac k témam: Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, stíhačky F-35
Zdroj: SITA.sk – Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva © SITA Všetky práva vyhradené.

Nehoda medzi Báhoňom a Budmericami si vyžiadala život spolujazdca, vodič nafúkal 1,15 promile (foto)

Mimoriadna situácia v žilinskej mestskej časti Bytčica trvá aj naďalej, na cestu je do odvolania zakázaný vstup