in ,

Súd potvrdil Radičovi z kauzy vraždy Ernesta Valka trest za usmrtenie komplica

9.8.2023 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR potvrdil súhrnný trest 16 a pol roka pre Jozefa Radiča za usmrtenie jeho komplica. Stalo sa tak na stredajšom verejnom zasadnutí, keď súd zamietol odvolanie prokurátora aj obžalovaného.

Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné. Radič figuruje aj v kauze vraždy prominentného právnika Ernesta Valka, tou sa však ešte len má zaoberať Mestský súd Bratislava I.

Radič požadoval oslobodenie

Radič čelil pôvodne na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) obžalobe pre zločin úkladnej vraždy spáchanej pre osobitný motív, ako aj pre nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami.

Súd však vraždu prekvalifikoval na trestný čin usmrtenia a v marci 2022 uložil obžalovanému súhrnný trest 16 a pol roka väzenia. Prokuratúra voči rozhodnutiu podala odvolanie, rovnako sa odvolal aj Radič, ktorý požadoval oslobodenie.

Odpykáva si 11-ročný trest

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Jozef Radič, ktorý si momentálne odpykáva 11-ročný trest za ozbrojenú lúpež, zavraždil v roku 2014 Antona Hupku. Ten sa s obžalovaným údajne podieľal na trestnej činnosti, pričom Radič sa bál vyzradenia z jeho strany.

ŠTS pritom na prvýkrát obžalobu v tomto prípade odmietol s tým, že prokurátor dostatočne nepreukázal, že by išlo o úkladnú vraždu a vecou sa má zaoberať iný súd. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však proti rozhodnutiu podal sťažnosť na Najvyšší súd SR, ktorý jej vyhovel.

V kauze vraždy advokáta Valka z roku 2010 bola obžaloba na Radiča podaná v máji 2020 na vtedajší Okresný súd Bratislava I. Druhý obvinený v tomto prípade Jaroslav Klinka uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú začiatkom roka 2020 schváli Okresný súd v Pezinku.

Viac k témam: Súdy, Vražda Ernesta Valka
Zdroj: SITA.sk – Súd potvrdil Radičovi z kauzy vraždy Ernesta Valka trest za usmrtenie komplica © SITA Všetky práva vyhradené.

NAKA zasahuje v Bratislave, v súvislosti s korupciou zadržala aj dve osoby

Mladíka zachytilo auto a náraz neprežil, osudným sa mu stal defekt na bicykli (foto)