Súd oslobodil muža, ktorý odpojil od dýchacích prístrojov svojho syna

Podľa súdu nebol preukázaný úmysel vraždiť. 

22.6.2023 (SITA.sk) – Odvolací senát Krajského súdu v Prešove na svojom štvrtkovom zasadnutí oslobodil spod obžaloby Jozefa Andreja z Popradu, súdeného za smrť svojho postihnutého syna Dominika, napojeného na dýchacie prístroje.

Otca pôvodne obvinili z vraždy, ktorú súd neskôr preklasifikoval na usmrtenie a uložil mu trest v dĺžke, ktorú strávil vo vyšetrovacej väzbe.

Rozhodnutie po siedmich rokoch

Na základe dovolaní obžalovaného na Najvyššom súde SR a v nadväznosti na nález Ústavného súdu SR vyniesol krajský senát po takmer siedmich rokoch od pôvodného rozhodnutia prvostupňového súdu oslobodzujúci verdikt. Rozhodnutie odvolacieho senátu Krajského súdu v Prešove je právoplatné.

Ako informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, odvolací senát dnes rozhodoval o odvolaniach prokurátora a obžalovaného proti rozsudku Okresného súdu Prešov z 11. októbra 2016.

Stalo sa tak opätovne po zrušení jeho predchádzajúceho rozhodnutia dovolacím súdom z 13. septembra 2022 a v nadväznosti na nález Ústavného súdu z 13. apríla 2021.

Odvolací senát zamietol odvolanie

„Odvolací senát Krajského súdu v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí zrušil napadnutý rozsudok okresného súdu v celom rozsahu a obžalovaného oslobodil spod obžaloby prokurátora krajskej prokuratúry z 23. marca 2016 pre skutok právne kvalifikovaný ako obzvlášť závažný zločin vražda, pretože skutok v znení obžaloby nie je trestným činom,“ vysvetlila Petrufová s tým, že odvolací senát zároveň zamietol odvolanie krajského prokurátora.

Ako vysvetlila Petrufová, odvolací senát v odôvodnení rozhodnutia, na základe napokon ustáleného skutkového stavu konštatoval, že predmetný čin nie je trestným, nakoľko v tomto absentuje z dôvodu takzvanej krajnej núdze protiprávnosť konania.

„Bližšie odôvodnenie rozhodnutia bude uvedené v písomnom vyhotovení rozsudku,“ doplnila hovorkyňa krajského súdu.

Hrozilo mu 25 rokov

Jozefa Andreja súdili za smrť jeho vtedy 24-ročného syna Dominika z Popradu. Pôvodne mu za tento čin hrozilo 25 rokov vo väzení za vraždu.

Okresný súd v Prešove uznal 11. októbra 2016 Jozefa Andreja v pôvodnom procese vinným z toho, že 26. septembra 2015 odpojil syna od umelej pľúcnej ventilácie a odsávania, na ktoré bol odkázaný. Vymeral mu trest osem mesiacov a 22 dní v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Jozef Andrej sa podľa súdu previnil tým, že napriek poučeniu o tom, že syna nemá odpájať od dýchacích prístrojov, rady lekárov nepočúvol, čo viedlo k Dominikovej smrti.

Snaha o resuscitáciu

Podľa súdu ale nebol preukázaný úmysel vraždiť, o čom svedčí odpájanie a zapájanie prístroja pri snahe o resuscitáciu. Ako potvrdili všetci svedkovia, otec sa o svojho postihnutého syna príkladne dlhé roky staral.

Aj krajský súd vyhodnotil konanie otca ako usmrtenie a hoci pôvodný rozsudok prvostupňového súdu zrušil a zmenil v ňom skutkové závery, otcovi vymeral na pojednávaní 16. mája 2018 opätovne trest na dobu, ktorú už strávil vo vyšetrovacej väzbe pred súdnym procesom a počas neho. Najvyšší, ako aj ústavný súd však tieto rozhodnutia napokon zvrátili.

Viac k témam: Oslobodenie, Súdy, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Súd oslobodil muža, ktorý odpojil od dýchacích prístrojov svojho syna © SITA Všetky práva vyhradené.