in ,

Súd dal za pravdu novinárke, ktorá napísala článok o účasti Poliakov na holokauste

23.2.2021 (Webnoviny.sk) – Poľská prokuratúra nezistila žiadne porušenie zákona v článku o účasti Poliakov na holokauste, ktorý vlani v októbri pre ľavicovo orientované noviny napísala novinárka Katarzyna Markuszová.

Tá čelila sťažnosti, že jej príspevok „Poľská účasť na holokauste“ v denníku Krytyka Polityczna urážal poľský národ. Ak by ju uznali vinnou z porušenia zákona, hrozili by jej až tri roky väzenia.

Kritici nesúhlasili s pasážou, v ktorej sa autorka pristavila pri tom, či poľské úrady niekedy pripustia, že pred druhou svetovou vojnou vládla voči Židom rozsiahla averzia a že „účasť Poľska na holokauste bola ozajstná“.

Prokuratúra však v pondelok uviedla, že v texte nezistili žiadne porušenie zákona a prípad stopli. Markuszová pre agentúru AP vyhlásila, že v článku iba uviedla známe skutočnosti.

Poľskí konzervatívni predstavitelia nepopierajú, že niektorí Poliaci počas holokaustu škodili Židom. Domnievajú sa však, že väčšina vrážd sa stala na príkaz nemeckých nacistov, ktorí počas vojny okupovali Poľsko.

Viac k témam: holokaust
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd dal za pravdu novinárke, ktorá napísala článok o účasti Poliakov na holokauste © SITA Všetky práva vyhradené.

Mesto Poprad sa snaží vykúpiť pozemky pre cyklochodník, primátor Danko hovorí o vydieraní

Podpredseda vlády Štefan Holý sa opäť nakazil koronavírusom, príznaky zatiaľ nemá