Stačilo Žilinkovania, hovorí Šeliga po zrušení Kaliňákovho obvinenia a využitie 363-ky kritizuje aj SaS

Využitie paragrafu 363 pri Kaliňákovi je podľa liberálov neprijateľným zásahom do dôvery v spravodlivosť.

7.8.2023 (SITA.sk) – Využitie paragrafu 363 pri Robertovi Kaliňákovi je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) neprijateľným zásahom do dôvery v spravodlivosť. Liberáli si myslia, že je to predzvesť toho, čo Slovensko čaká v prípade volebného víťazstva strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD).

Paragraf 363 už mohol byť upravený

Uviedli to vo svojom stanovisku k zrušeniu Kaliňákovho obvinenia paragrafom 363. Ako uviedla tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková, predmetný paragraf mohol byť už v súčasnosti zúžený.

“Návrh však neprešiel do druhého čítania kvôli jednému hlasu, a to hlasu poslanca OĽANO,” komentuje Kolíková.

Liberáli majú úpravu paragrafu 363 aj v programe. “Tak, aby generálny prokurátor jednoznačne nemal možnosť negatívne a rozsiahlo zasahovať do vyšetrovania. Uvedené ustanovenie by malo smerovať skôr k otváraniu trestných káuz tak, aby sa vyšetrovali a nie tak, aby sa rušili a zastavovali,” vysvetľuje poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS).

“Súd má rozhodnúť o podozrení Roberta Kaliňáka z korupcie, ak to tak príslušný prokurátor vidí. Tak to malo byť v záujme spravodlivosti nielen v tomto, ale aj iných prípadoch. Generálny prokurátor nemá možnosť riadne a dôsledne vyhodnotiť to, čo môže urobiť súd,” uzavrela Kolíková.

Žilinka ako atómový kufrík

Musí vzniknúť silná demokratická vláda bez Smeru-SD a Hlasu-SD, ktorá bude schopná reformovať prokuratúru a nerozháda sa po prvej koaličnej rade. Uviedol to poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Demokrati) na sociálnej sieti. Reagoval tak na zrušenie obvinenia exministrovi vnútra Kaliňákovi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

“Generálny prokurátor Maroš Žilinka a jeho námestníci každý deň potvrdzujú potrebu reformy generálnej prokuratúry. Ak by niekto povedal, že Žilinka je Ficov, Kaliňákov a Gašparov atómový kufrík, súhlasím s ním,” vyhlásil Šeliga a doplnil, že strana Demokrati má pripravenú reformu prokuratúry.

“363 zrušiť, sovietsky model prokuratúry zrušiť. Musíme posilniť zodpovednosť prokurátorov a otvoriť prokuratúru verejnej kontrole. V skratke – stačilo Žilinkovania,” dodal Šeliga.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, kauza Súmrak, Korupcia, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Paragraf 363 Trestného poriadku, Podplácanie, Zrušenie obvinení
Zdroj: SITA.sk – Stačilo Žilinkovania, hovorí Šeliga po zrušení Kaliňákovho obvinenia a využitie 363-ky kritizuje aj SaS © SITA Všetky práva vyhradené.