Stačí zmeniť jednu menšinu za druhú a vznikne fašistické heslo, Kotlebove billboardy podľa mimovládok porušujú zákon

Výzvu na odstránenie billboardov podpísalo už 10-tisíc ľudí.

28.7.2023 (SITA.sk) – Výzvu za odstránenie billboardov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) podpísalo už 10-tisíc ľudí. Online petíciu spustili pred mesiacom mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.o.

Heslo ako pred 100 rokmi

V júni podali na Generálnej prokuratúre SR aj trestné oznámenie na túto stranu. Dôvodom je, že na rôznych miestach Slovenska sa objavili reklamné nosiče s tvárou predsedu strany Mariana Kotlebu a textom „Ochránime Slovensko pred LGBT a gender!“.

Viac téme: Predčasné voľby 2023 na Slovensku

K výzve na webe ludskeprava.sk sa k dnešnému dňu pridalo 10 116 Slovákov a Sloveniek. Je adresovaná firme, ktorá pútače prenajala, aby nenávistný obsah odstránila,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Dodal, že s vedením firmy komunikovali a snažili sa jej vysvetliť, že stačí v texte zameniť jednu menšinu za druhú a vznikne heslo Ochránime Slovensko pred Židmi, aké používali Kotlebovi predchodcovia pred 100 rokmi. „Žiaľ, nikam to neviedlo, dúfame, že tlak verejnosti a firiem, ktoré u nich inzerujú a nechcú byť spájané s extrémistami, pomôže,“ dodal.

OČTK už vo veci konajú

Strana Kotlebovci – ĽSNS vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína. Mimovládne organizácie aj právni experti opakovane navrhovali, aby bola rozpustená, pretože svojím programom, stanovami a činnosťou porušuje Ústavu SR a medzinárodné zmluvy.

Podľa našich informácií orgány činné v trestnom konaní (OČTK) vo veci už konajú. Samozrejme, je vysoko nepravdepodobné, že by došlo k nejakému záveru ešte pred voľbami,“ uviedol právnik Inštitútu ľudských práv Daniel Grejták.

Firme, ktorá pútače prenajala, však odporúča sporné billboardy odstrániť, pretože podľa jeho slov všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovania k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Trestná sadzba môže byť v tomto prípade až šesť rokov odňatia slobody, poukázal právnik.

Viac k témam: Dúhové Slovensko, Petícia, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
Zdroj: SITA.sk – Stačí zmeniť jednu menšinu za druhú a vznikne fašistické heslo, Kotlebove billboardy podľa mimovládok porušujú zákon © SITA Všetky práva vyhradené.