- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Slovensko nie je podľa ministra Lajčáka svetovou mocnosťou, ale je silné vďaka multilateralizmu

0 4

- Reklama -

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko obhajuje systém založený na spolupráci a dodržiavaní medzinárodného práva, nie systém založený na sile mocných.

Slovensko nie je svetovou mocnosťou, ale je silné vďaka multilateralizmu, teda spolupráci a spojenectvám. Dnes, v čase globálnych výziev, nie je čas na experimentovanie s neudržateľnými alternatívami, to by bolo zahrávanie sa s budúcnosťou krajiny.

Slovensko si takisto pamätá dôsledky multipolarizmu, ktorý speje k vytváraniu sfér vplyvu. Vyplýva to zo slov ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na pondelňajšej konferencii venovanej hodnoteniu zahraničnej politiky za uplynulý rok. „Viedeň a Bratislava sú dve najbližšie hlavné mestá v EÚ. Ale pamätáme si, ako boli pred rokom 1989 vzdialené,“ povedal Lajčák.

Brexit prerástol do dokonalého zmätku

Ostatní čítajú
1 z 5 367

Minister vo svojom otváracom prejave obhajoval multilateralizmus – teda spoluprácu Slovenska s partnermi a medzinárodnými organizáciami. Najbližšími spojencami pritom sú Európska únia a NATO, ktoré zaručujú stabilitu a bezpečnosť. Podľa svojich slov by bol rád, ak by mohol vymenovať, čo všetko sa za uplynulých 12 mesiacov zmenilo, niektoré negatívne trendy však ešte posilnili.

- Reklama -

„Múry stále rastú. Ak sme minulý rok konštatovali devalváciu serióznych faktov, dezinformácie dnes predstavujú ešte väčšiu výzvu. Minulý rok sme hovorili o extrémistických prúdoch naprieč celou EÚ. Dnes ich hlas rezonuje ešte viac. Vlani sme hovorili o brexite a sérii vnútorných kríz v EÚ. Dnes brexit prerástol do dokonalého zmätku a diskusie o budúcnosti Únie nepriniesli jasnú odpoveď na to, ako ďalej,“ povedal minister.

Svet prechádza zmenou usporiadania

Lajčák priznal, že svet prechádza zmenou usporiadania – povojnového usporiadania. Ekonomicky aj vojensky rastú mocnosti, ktoré sa na tvorbe systému nepodieľali a dnes dávajú najavo, že sa necítia byť viazané našimi pravidlami. To podľa neho smeruje k novej multipolarite, ktorá zase smeruje k vytváraniu sfér vplyvu.

„Ak bude definovaná vojenskou alebo ekonomickou mocou, nemôže byť demokratická, ani spravodlivá,“ povedal Lajčák na margo transformácie s tým, že práve pre toto potrebujeme efektívnu a otvorenú spoluprácu. Jeho predstava je, že každý štát má svoje miesto, a na to potrebujeme obhajovať multilateralizmus – systém založený na pravidlách.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko nie je podľa ministra Lajčáka svetovou mocnosťou, ale je silné vďaka multilateralizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -