in ,

Šimečka: Zrodila sa nová hnedá koalícia OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovej ĽSNS (video)

22.6.2022 (Webnoviny.sk) – V parlamente sa v stredu zrodila nová hnedá koalícia OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovej ĽSNS, vyhlásil predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

Reagoval tak na stredajšie prelomenia veta prezidentky, čím poslanci a poslankyne OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS schválili takzvaný Matovičov balíček. Ako upozornil, tentokrát sa už hlasujúci nemôžu vyhovárať, že zákon by prešiel aj bez fašistov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca PS Radovan Choleva.

Znásilnenie legislatívneho procesu

„Do dnešného (22. júna pozn. redakcie) dňa bolo nepredstaviteľné, že fašisti budú mať rozhodujúci hlas v takej závažnej legislatíve. Všetci poslanci a poslankyne tejto hnedej koalície dopredu vedeli, že prekračujú hranicu a umožňujú ďalšiu legitimizáciu fašistov, okrem tej, čo predviedol Matovič rokovaním s nimi,” vyhlásil Šimečka.

PS poukazuje najmä na neadresnosť balíčka a spôsob, akým bol prijatý, považuje za znásilnenie legislatívneho procesu.

„Megalomanský nápad Igora Matoviča zatne do štátneho rozpočtu sekeru vo výške 1,2 miliardy. Bude veľmi ťažké ju niekedy vytiahnuť. Tento populizmus ničí spoločnosť podobne ako korupcia, deformuje verejnú debatu a zaťažuje budúce generácie. Ohrozuje fungovanie žúp, miest a obcí a ponecháva väčšinu ľudí postihnutým zdražovaním vlastne bez pomoci,” upozornil predseda PS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Šialené a škodlivé nápady Matoviča

Prezidentka Čaputová avizovala, že v prípade prehlasovania jej veta dá zákon preskúmať Ústavnému súdu. V PS vidia nádej, že tam bude zákon pozastavený. „Fungujúce inštitúcie a trvanie na dodržiavaní pravidiel sú posledná brzda, ktorá môže zastaviť šialené a škodlivé nápady Igora Matoviča. Je
najvyšší čas,” uzavrel Šimečka.

Národná rada SR v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka.

Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Za akceptovanie pripomienok prezidentky SR hlasovalo 68 poslancov, proti bolo 41 poslancov a 29 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

Viac k témam: prorodinný balíček
Zdroj: Webnoviny.sk – Šimečka: Zrodila sa nová hnedá koalícia OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovej ĽSNS (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Aj Tabák a kotlebovci podporili Matovičov balíček. Kto ešte hlasoval za prelomenie veta Čaputovej?