Sexuálne zneužívanie detí na internete vníma ako problém polovica Slovákov. Rodičia zväčša nevedia, čo tam ich dieťa robí

Až 94 percent respondentov zo Slovenska súčasne súhlasí s tým, že sú deti vystavované online rizikám čoraz viac.

30.7.2023 (SITA.sk) – Polovica občanov Slovenska je toho názoru, že problém sexuálneho zneužívania detí v online priestore je na Slovensku rozšírený. V rámci Európy tento problém považujú za rozšírený tri štvrtiny európskych obyvateľov.

Vyplynulo to z výsledkov prieskumu Eurobarometer o ochrane detí pred sexuálnym zneužívaním v online priestore, ktorý zverejnila Európska komisia.

Deti sú vystavované online rizikám čoraz viac

Ako z prieskumu ďalej vyplynulo, 79 percent slovenských respondentov si nemyslí, že deti môžu bezpečne surfovať na internete bez vystavenia škodlivému obsahu a 94 percent respondentov zo Slovenska súčasne súhlasí s tým, že sú deti vystavované online rizikám čoraz viac.

Pre 47 percent občanov Slovenska je schopnosť odhaľovať zneužívanie detí dôležitejšia než právo na súkromie. Osem percent z opýtaných Slovákov súčasne potvrdili, že už sa v internetovom priestore stretli s materiálom, ktorý zobrazuje sexuálne zneužívanie dieťaťa.

Osem z desiatich opýtaných Slovákov vyjadrilo presvedčenie, že rodičia vo všeobecnosti nevedia, čo ich deti robia na internete a 20 percent si myslí, že nástroje rodičovskej kontroly, ktoré majú ochrániť deti na internete, sú dostatočné. V porovnaní so zvyškom EÚ, kde sa tieto nástroje zdajú byť pre 82 percent Európanov nedostatočné, ide o najväčší podiel dôvery voči takýmto nástrojom.

Dôležitú úlohu môžu zohrať poskytovatelia sietí

Podľa 89 percent občanov Slovenska, poskytovatelia online služieb vrátane sociálnych sietí, môžu hrať dôležitú úlohu v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete. Tretina ľudí na Slovensku si však myslí, že by mali mať poskytovatelia online služieb voľnosť v tom, či a ako proti tomuto problému zakročia.

Viac ako polovica respondentov súhlasí s tým, že by poskytovatelia online služieb mali mať za istých podmienok zákonnú povinnosť odhaľovať, odstraňovať a nahlasovať prípady zneužívania detí v online prostredí. 82 percent občanov Slovenska je za to, aby poskytovatelia online služieb odhaľovali prípady sexuálneho obťažovania prostredníctvom detekcie správ alebo e-mailovej komunikácie.

Viac k témam: Eurobarometer, Prieskum, Sexuálne zneužívanie detí, Sociálne siete
Zdroj: SITA.sk – Sexuálne zneužívanie detí na internete vníma ako problém polovica Slovákov. Rodičia zväčša nevedia, čo tam ich dieťa robí © SITA Všetky práva vyhradené.