Scholz označil Turecko za „dôležitého partnera“, Únia by sa mu nemala obracať chrbtom

Nemecký kancelár sa plánuje počas summitu vo Vilniuse s tureckým prezidentom porozprávať.

11.7.2023 (SITA.sk) – Budúce vzťahy Európskej únie (EÚ) s Tureckom budú podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza odrážať jeho postavenie „dôležitého partnera“. Nepovedal však, čo to podľa neho bude znamenať.

Predstavitelia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v pondelok oznámili, že Turecko súhlasilo s ratifikáciou členstva Švédska vo vojenskej aliancii, čím odstránilo jednu z posledných prekážok vstupu tejto severskej krajiny.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan však podporu svojej krajiny spojil s dlhodobo pozastavenou snahou Turecka o vstup do Európskej únie. Scholz a ďalší toto prepojenie odmietli. Nemecký kancelár v utorok pri príchode na dvojdňový samit NATO vo Vilniuse označil Turecko za „nášho dôležitého partnera“ a povedal, že bude počas podujatia hovoriť s Erdoğanom.

Luxemburský premiér Xavier Bettel sa vyjadril, že je dôležité naďalej sa usilovať o spoluprácu s Ankarou a poznamenal, že Erdoğanovo rozhodnutie o Švédsku „ukazuje, že ak sa človek rozpráva s Tureckom, nájde riešenia“. „S Tureckom sme nemali vždy najjednoduchšie vzťahy, ale nemali by sme sa mu obracať chrbtom, lebo si nájde iných partnerov,“ upozornil Bettel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (foto)

Viac k témam: členstvo v Európskej únii, Luxemburský premiér, Nemecký kancelár, samit vo Vilniuse, Summit NATO, švédske členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Scholz označil Turecko za „dôležitého partnera“, Únia by sa mu nemala obracať chrbtom © SITA Všetky práva vyhradené.