SaS požaduje od Ódorovej vlády peniaze pre mestá a obce, ktoré podľa nich položil Matovič na kolená 

Komplexné a systémové riešenie by podľa Sulíka malo byť prenechané novej vláde.

18.7.2023 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) apeluje na vládu Ľudovíta Ódora, aby vyplatili dodatočné zdroje, ktoré požadujú mestá a obce.

Vinia Matoviča a Hegera

Podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka sú za túto nepríjemnú situáciu zodpovední Igor Matovič a Eduard Heger.

„Prvý preto, že bagrom pretlačil prorodinný balíček, ktorý položil samosprávy na kolená. Druhý preto, že napriek sľubom nenašiel dostatočné zdroje na krytie tak obrovského výpadku, ktoré samosprávy postihol,” vyhlásil Sulík s tým, že je dôležité, aby úradnícka vláda našla aspoň časť zdrojov na vyplatenie kompenzácií.

Strana SaS o tom informovala v tlačovej správe s tým, že stoja na strane samospráv.

Komplexné riešenie

Ako doplnil Sulík, komplexné a systémové riešenie by podľa neho malo byť prenechané novej vláde.

„Vyhneme sa tak populistickému zneužívaniu témy niektorými politikmi,“ dodal predseda SaS. Predseda výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) je názoru, že riešením je naviazať financovanie samospráv na daňový mix a fiškálnu decentralizáciu.

„Takýto mix prinesie vyššiu mieru predvídateľnosti pri plánovaní rozpočtov samospráv. Zároveň zabezpečí ekonomický rast pre mestá a obce,“ uzavrel Viskupič.

Viac k témam: Financie, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk – SaS požaduje od Ódorovej vlády peniaze pre mestá a obce, ktoré podľa nich položil Matovič na kolená  © SITA Všetky práva vyhradené.