in ,

Rusko posilnilo svoje pozície, tvrdí nórsky viceadmirál. Boje na Ukrajine sú podľa neho prvou svetovou vojnou vo farbe

12.2.2024 (SITA.sk) – Rusko za uplynulý rok výrazne posilnilo svoje pozície a napriek medzinárodným sankciám sa mu darí viesť bojové operácie proti Ukrajine.

Uviedol to šéf nórskej obrannej spravodajskej služby viceadmirál Niels Andreas Stensønes v rozhovore pre nórsku televíziu TV2. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Stensønesa je vojna na Ukrajine „prvou svetovou vojnou vo farbe”. Ukrajina a Rusko totiž majú opevnené pozície, útočné operácie sú obmedzené a nevedú k výrazným zmenám a dôležitú úlohu zohráva delostrelectvo.

Šéf nórskej obrannej spravodajskej služby zároveň povedal, že Ukrajina nie je schopná sama vyrobiť potrebné zbrane a je “úplne závislá od materiálnej podpory zo Západu”, pričom veľkú časť západného vybavenia, ktoré už dostala, “stratila alebo použila”.

Stensønes dodal, že Moskva môže naverbovať približne trikrát viac ľudí ako Ukrajina, zvláda západne sankcie lepšie, ako sa očakávalo, a ruská výroba zbraní pokračuje rýchlejším tempom.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rusko posilnilo svoje pozície, tvrdí nórsky viceadmirál. Boje na Ukrajine sú podľa neho prvou svetovou vojnou vo farbe © SITA Všetky práva vyhradené.

Šéf Rady RTVS ohlásil malé víťazstvo pre divákov a poslucháčov, všetky programové služby zostávajú

Ponúkol jej 100 tisíc za jedinú noc! Známa celebrita chcela do postele najkrajšiu futbalistku sveta!