- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rozpustenie Kotlebovej ĽSNS by bol podľa politológa pre fungovanie právneho štátu dobrý krok

0 8

- Reklama -

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) vyvíja činnosť v rozpore s ústavným systémom Slovenskej republiky. Je povinnosťou súdu takúto stranu rozpustiť. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied.

„Z hľadiska fungovania právneho štátu to bude dobrý krok. Otázkou je, aké môžu byť politické dôsledky tohto kroku. Súd je povinný riadiť sa výlučne Ústavou SR a ostatnými zákonmi,” vysvetlil a odvolal sa na ústavu, v ktorej sa píše: „strana, európska strana a európska nadácia nesmú svojimi stanovami, svojím programom alebo činnosťou porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy”.

Nálady, pre ktoré strana vznikla, rozhodnutím súdu podľa Marušiaka zo spoločnosti nezmiznú. „Už raz bola zrušená Slovenská pospolitosť – národná strana, po jej rozpustení strana modifikovala svoj program, oslabila svoj extrémistický charakter navonok a následne sa obnovila pod názvom Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Obávam sa, že v tomto prípade sa situácia môže zopakovať. Navyše ostatné strany rady využijú voličský potenciál, ktorý tu po ĽSNS zostane. Siahnu po jej elektoráte a dôsledkom môže byť nie to, že sa extrémizmus zoslabí, ale naopak, rozšíri sa aj do ostatných strán. Ďalšou otázkou je, ako sa budú v parlamente správať poslanci za túto stranu, ktorým zo zákona nezanikne mandát,” dodal Marušiak.

- Reklama -

O fungovaní ĽSNS v utorok pojednával Najvyšší súd SR. Päťčlenný senát správneho kolégia odročil pojednávanie na 29. apríla, vtedy plánuje vyniesť aj rozhodnutie.

Ostatní čítajú
1 z 6 173

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pojednávanie Najvyššieho súdu SR o rozpustení Ľudovej strany Naše Slovensko

Viac k témam: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozpustenie Kotlebovej ĽSNS by bol podľa politológa pre fungovanie právneho štátu dobrý krok © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -