Putin tvrdí, že Wagnerova skupina neexistuje, v Rusku vraj nemajú zákon pre súkromné vojenské organizácie

Vladimir Putin diskutoval na podujatí s 35 veliteľmi žoldnierskej Wagnerovej skupiny.

14.7.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin sa vo štvrtok prvý raz verejne vyjadril k tomu, o čom v Kremli diskutoval na podujatí s 35 veliteľmi žoldnierskej Wagnerovej skupiny, vrátane ich šéfa Jevgenija Prigožina. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Neexistujúca skupina

„Na stretnutí som na jednej strane zhodnotil, čo urobili na bojisku (na Ukrajine), a na druhej strane, čo urobili počas udalostí z 24. júna. Po tretie, som im ukázal možné varianty ich ďalšej služby vrátane využitia ich bojových skúseností. To bolo všetko,“ opísal šéf Kremľa stretnutie z 29. júna, ktoré sa konalo len pár dní po krátkej vzbure wagnerovcov.

Ruský denník Kommersant, ktorý s Putinom robil rozhovor, sa spýtal, či wagnerovci zostanú ako bojová jednotka. „No, Wagner PMC neexistuje!,“ skríkol Putin a dodal, že v Rusku nemajú „zákon pre súkromné vojenské organizácie!“ a preto „jednoducho neexistujú! Takýto právny subjekt neexistuje“, vysvetlil.

Prerokovanie v Štátnej dume

Skupina existuje, ale právne neexistuje!,“ zopakoval Putin v rozhovore s tým, že „je to samostatná otázka súvisiaca so skutočnou legalizáciou. Ale to je otázka, ktorá by sa mala prerokovať v Štátnej dume, vo vláde. Nie je to jednoduchá otázka“.

Veliteľom wagnerovcov podľa vlastných slov ponúkol viacero možností zamestnania vrátane jedného pod vedením ich priameho veliteľa. „Mohli by sa všetci zhromaždiť na jednom mieste a pokračovať v službe a nič by sa pre nich nezmenilo. Viedol by ich ten istý človek, ktorý bol po celý čas ich skutočným veliteľom,“ vyjadril sa ďalej Putin.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, šéf wagnerovej skupiny, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci)
Zdroj: SITA.sk – Putin tvrdí, že Wagnerova skupina neexistuje, v Rusku vraj nemajú zákon pre súkromné vojenské organizácie © SITA Všetky práva vyhradené.