Prezidentka Čaputová a novinárka Tódová patria medzi najatakovanejšie ženy, v mužskej kategórii je to aj expremiér

Medzi útokmi dominovali tie na základe morálnych kritérií, kde boli zaradené výrazy ako napr. slúži iným záujmom, ovládanie médií či anti LGBTI.

30.9.2023 (SITA.sk) – Medzi najatakovanejšie ženy patrí novinárka Denníka N Monika Tódová a prezidentka Zuzana Čaputová. V mužskej kategórií je najčastejšie atakovaným predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor a expremiér Eduard Heger (Demokrati).

Muži mali nižší počet útokov

Obaja premiéri však zaznamenali oveľa nižší počet útokov ako ženské aktérky.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

>>> Online (minúta po minúte)

Vyplýva to z predvolebného monitoringu slovenského informačného priestoru s názvom “Rodovo podmienená nenávisť v predvolebnom období. Sú ženy a muži atakovaní na sociálnych platformách v rovnakej miere a podobným spôsobom?” od mimovládnej organizácie Globsec.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie)

Zber dát prebiehal v období od 1. júna do 1. septembra prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram, YouTube, Telegram a TikTok.

Rodové stereotypy či vzhľad

Monitoring sa týkal osôb, ktoré sú v predvolebnom období z podstaty svojej práce výraznejšie politicky a spoločensky exponované, ako napr. najvyšší ústavní činitelia, politici či novinári, ktorí o politických subjektoch a predstaviteľoch informujú.

Ženy sú vo vzorke najpopulárnejších príspevkov atakované v 88 percentách príspevkov, u mužov ide o 66 percent. Medzi útokmi dominovali tie na základe morálnych kritérií, kde boli zaradené výrazy ako napr. slúži iným záujmom, ovládanie médií či anti LGBTI.

Z monitoringu ďalej vyplýva, že u žien sa viac vyskytovali útoky na intelektuálne schopnosti, u mužov to zas boli skúsenosti a zručnosti. Globsec však pri oboch pohlaviach zaznamenal aj výsmech na základe vzhľadu, rodových stereotypov či veku.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Prezidentka SR, Rodové stereotypy, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová a novinárka Tódová patria medzi najatakovanejšie ženy, v mužskej kategórii je to aj expremiér © SITA Všetky práva vyhradené.