- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Prezident Kiska nevidí dôvod, prečo by nemal existovať vojenský schengen

0 2

- Reklama -

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Zatiaľ čo Rusko dokáže svoje ozbrojené sily nasadiť v priebehu hodín a dní, západnému spoločenstvu to často trvá dni až týždne.

Vojenský schengen

Ako v pondelok ďalej na Jarnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave povedal slovenský prezident Andrej Kiska, riešením tohto problému by bolo, keby popri voľnom pohybe osôb, tovarov, kapitálu a služieb existoval podobný model aj vo vojenskej oblasti. “Nevidím dôvod, prečo by nemal existovať vojenský schengen,” povedal prezident.

Slovensko je podľa Kisku členom aliancie, na ktorú sa môže spoľahnúť. O tom, že život v mieri nie je samozrejmosťou, sa podľa vlastných slov presvedčil napríklad v Gruzínsku alebo na Ukrajine. “Navštívil som Ukrajinu a Gruzínsko, nielen aby som ukázal podporu, ale aj aby som sa poučil,” zdôraznil Kiska.

Ostatní čítajú
1 z 5 797

Zároveň pripustil, že nie všetky európske štáty vynakladajú dostatočné množstvo finančných prostriedkov na obranu. Aj najlepšie obranné plány pritom podľa prezidenta potrebujú na aplikáciu dostatok zdrojov.

- Reklama -

Záväzok Slovenska

Podpredseda parlamentu Béla Bugár na zasadnutí zdôraznil, že členstvo Slovenska v Severoatlantickej aliancii je “pevné a nespochybniteľné”.

Už v roku 2022 podľa neho dosiahneme záväzok dávať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu. Zároveň ocenil, že na Slovensku postupne rastie podpora členstva v NATO. Momentálne je podľa neho podpora členstva SR v NATO 56%.

Stovky delegátov z desiatok členských krajín NATO a spriaznených krajín sa v Bratislave od piatku zúčastňujú na Jarnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Severoatlantickej aliancie. Jarné stretnutie má slúžiť ako podklad pre to jesenné, kde Aliancia prijme aj konkrétne závery a opatrenia do budúcnosti.

Pre NATO zostáva kľúčovou prioritou bezpečnosť občanov, ale aj územia členských krajín. Témami jarného stretnutia sú aj kybernetická bezpečnosť a užšia spolupráca krajín pri kolektívnej obrane Aliancie.

Viac k témam: NATO, podpredseda Národnej rady SR (NR SR), prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska nevidí dôvod, prečo by nemal existovať vojenský schengen © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -