Poľskí turisti uviazli a nocovali vo Vysokých Tatrách, na pomoc im leteli horskí záchranári (foto)

Horskí aj leteckí záchranári postupne evakuovali všetkých turistov za pomoci palubného navijaku na heliport k Chate pri Zelenom plese.

23.7.2023 (SITA.sk) – Traja poľskí vysokohorskí turisti strávili noc v exponovanom teréne, kde uviazli medzi snehovými poliami vo Vysokých Tatrách. Na pomoc im v nedeľu leteli horskí aj leteckí záchranári po tom, ako ich kontaktovali ďalší turisti.

Tí počas výstupu na Jahňací štít začuli v oblasti Fľašky volanie o pomoc a svetelnú signalizáciu SOS pomocou čelovky. O záchrannej akcii informovala Horská záchranná služba (HZS).

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu zobrala na palubu dvoch horských záchranárov a spoločne smerovali na miesto overiť situáciu.

Po prílete na miesto zistili, že v Medenej kotlinke sa nachádzajú traja poľskí vysokohorskí turisti, ktorí počas sobotného výstupu z Téryho chaty na Pyšný štít chceli zísť na Chatu pri Zelenom plese. Uviazli však v exponovanom teréne medzi snehovými poliami a v mieste, kde sa nenachádzal telefónny signál,“ opísala HZS.

Horskí aj leteckí záchranári postupne evakuovali všetkých turistov za pomoci palubného navijaku na heliport k Chate pri Zelenom plese. Odtiaľ ich HZS transportovala do Starého Smokovca, turisti následne pokračovali samostatne.

Viac k témam: Horskí záchranári, Leteckí záchranári, Turisti
Zdroj: SITA.sk – Poľskí turisti uviazli a nocovali vo Vysokých Tatrách, na pomoc im leteli horskí záchranári (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.