Na tohtoročný Dúhový Pride prišlo rekordné množstvo ľudí, odhadli aj počet účastníkov pochodu Hrdí na rodinu

Tohtoročné podujatie podporila prezidentka Zuzana Čaputová, 40 zahraničných ambasád, ministerka kultúry Silvia Hroncová a ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová.

23.7.2023 (SITA.sk) – Na sobotňajšom pochode Dúhový Pride sa podľa mimovládnych organizácii zúčastnilo viac ako 16-tisíc ľudí. Informoval o tom v tlačovej správe Inštitút ľudských práv.

Zároveň pripomenul, že išlo v poradí už o 13. ročník tejto akcie, ktorá sa prvýkrát uskutočnila 22. mája 2010.

Dubovcová prišla osobne

Tohtoročné podujatie podporila prezidentka Zuzana Čaputová, 40 zahraničných ambasád, ministerka kultúry Silvia Hroncová a ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, ktorá sa na podujatí aj osobne zúčastnila.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Dúhový Pride v Bratislave 2023 (fotografie)

„Dobrovoľníci a dobrovoľníčky analyzovali pomocou špeciálneho softvéru video zo sprievodu, ktoré bolo natočené vo vysokom rozlíšení, a tak bolo možné spočítať, koľko ľudí na záberoch vidíme. Zjednodušene povedané, to vyhodnotilo počet ľudských tvárí v dave. Konečné číslo je 16 328, čo je rekord,” povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je spoluzakladateľom podujatia.

Účasť je podľa neho signálom, že spoločnosť akceptuje LGBT menšinu čím ďalej tým viac. „Žiaľ, treba to vnímať aj v súvislosti s minuloročným homofóbnym teroristickým útokom na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý prebudil časť dovtedy mlčiacej väčšiny,” skonštatoval.

Hrdí na rodinu sa zišli tiež

V rovnakom čase, ako sa na Námestí slobody konal Dúhový Pride, sa na Jakubovom námestí konalo aj podujatie „Hrdí na rodinu”.

„Snažili sme sa vyhodnotiť aj počet účastníkov a účastníčok tejto akcie, neboli však k dispozícii natoľko kvalitné zábery, aby sme to mohli urobiť s úplnou presnosťou. Počet účastníkov a účastníčok teda vieme uviesť iba zaokrúhlene medzi 900 a 1 200 osôb,” doplnil Weisenbacher.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pochod Hrdí na rodinu 2023 (fotografie)

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/img_1793.mp4

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/img_1794.mp4

Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, Pochod Hrdí na rodinu
Zdroj: SITA.sk – Na tohtoročný Dúhový Pride prišlo rekordné množstvo ľudí, odhadli aj počet účastníkov pochodu Hrdí na rodinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdá sa, že máte vypnuté reklamy

Náš obsah nás stojí enormné množstvo času, nápadov a síl. Prosíme, vypnite si AdBlocker. Ďakujeme!

Refresh