Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek

Výdavky na obranu sa zvýšili z 14,4 % na 17,7 %.

2.10.2023 (SITA.sk) – Rusko neplánuje ukončiť vojnu na Ukrajine ani nepreferuje mierové riešenie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vyčlenenie tretiny rozpočtu

Dôkazom toho je vyčlenenie takmer tretiny svojich celkových rozpočtových výdavkov v roku 2024 na obranné účely. Ako referuje web news.sky.com, vyplýva to z navrhovaných plánov Kremľa.

Moskva taktiež plánuje zvýšiť objem štátnych pôžičiek, aby mohla v nadchádzajúcich rokoch ešte viac financovať svoju „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine, pričom navrhovaný rozpočet počíta s tým, že príjmy Ruska z ropy a zemného plynu sa vrátia na úroveň pred inváziou.

Zvýšenie o viac ako tri percentá

Podľa rozpočtových dokumentov ministerstva financií, ktoré načrtávajú vládne fiškálne plány na roky 2024 – 2026, budú výdavky v rámci sekcie „národná obrana“ v budúcom roku celkovo 10,78 bilióna rubľov. V roku 2021, rok predtým, ako Moskva spustila inváziu na Ukrajinu, tvorili výdavky na obranu 14,4 % celkových výdavkov, pričom v nasledujúcom roku vzrástli na 17,7 %.

Ruský minister financií Anton Siluanov minulý týždeň povedal: „Štruktúra rozpočtu ukazuje, že hlavný dôraz sa kladie na zabezpečenie nášho víťazstva – armádu, obranyschopnosť, ozbrojené sily, bojovníkov… Všetko potrebné pre front, všetko potrebné pre naše víťazstvo je v rozpočte.“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: obranné výdavky, Ruská ropa, rusko-ukrajinský konflikt, ruský minister financií, Štátny rozpočet, Výdavky na obranu
Zdroj: SITA.sk – Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek © SITA Všetky práva vyhradené.