- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ministerka Laššáková neodstúpi, svojich odporcov chce presvedčiť prácou

0 13

- Reklama -

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerka kultúry Ľubica Laššáková neodstúpi a tých, čo žiadajú jej odchod, sa podľa vlastných slov bude snažiť o svojej kompetentnosti presvedčiť prácou. Predstavitelia kultúrnej obce podporujúci výzvu Žiadame okamžitý kultúrny reparát! zároveň budú pokračovať v tlaku na jej odchod. Vyplýva to z dnešného stretnutia zástupcov výzvy s ministerkou kultúry Laššákovou (Smer-SD). Na výzvu na odstúpenie odpovedala, že zatiaľ nevidí dôvod.

Odvoláva sa na dôveru vlády

“Ja som dostala dôveru vlády, mňa menoval do funkcie pán prezident. Niektoré veci sme si vykonzultovali, stále majú u mňa dvere otvorené. Ponúkla som im veľmi konkrétne pozície v akomsi grémiu ministra, povedali, že budú nad tým uvažovať, takže nepovažujem to za úplne uzavreté dvere,“ povedala pre médiá Ľubica Laššáková po skončení sa oboch doobedňajších stretnutí – s predstaviteľmi výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát! a so zástupcami petície Slovensko nie je len Bratislava! požadujúcej väčší záujem štátu o regionálnu kultúru.

Ako po stretnutí s ministerkou pre médiá povedal za signatárov výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát! režisér Juraj Janiš, očakávania sa na stretnutí nesplnili, „pretože naša výzva bola jednoznačná – žiadali sme ministerku o odstúpenie, a to sa nestalo“.

Ostatní čítajú
1 z 5 870

Ponúkla spoluprácu

Signatárom ponúkla podľa ich slov spoluprácu a hľadanie spoločných riešení, čo by podľa Janiša radi robili, lebo na ministerstve pracuje veľa zdatných odborníkov: „Ale náš problém je vo vedení ministerstva, kde očakávame osobu, ktorá je kompetentná, má autoritu u kultúrnej obce a má morálnu integritu a to podľa nás pani Laššáková nespĺňa.“

Janiš zdôraznil, že kompetencie sa nezískavajú za týždne a mesiace, ale za roky, a preto trvajú na odstúpení Laššákovej a premiéra Petra Pellegriniho žiadajú o novú nomináciu. Signatári sa v najbližších dňoch dohodnú na ďalšom postupe, avizoval po prijatí herec Richard Stanke.

Odporúčame:
Slovensko nie je len Bratislava, tvrdia autori petície a upozorňujú na rozvoj kultúry v regiónoch

Zároveň sa podľa Stankeho obávajú, že ministerka Laššáková nebude schopná odolávať straníckym tlakom, pretože doteraz nevystúpila proti praktikám v strane Smer-SD. „Vôbec by som do toho neťahala politiku a či človek je alebo nie je silný, to ukáže čas,“ reagovala na obavy Laššáková.

- Reklama -

Vníma aj podporu

Podľa Laššákovej sú aj hlasy, ktoré ju podporujú, a „momentálne je to pol na pol“. Podporu ministerke vyjadrili na dnešnom stretnutí a aj po ňom pre médiá zástupcovia autorov petície Slovensko nie je len Bratislava!.

Petícia vznikla cez víkend a žiada viac záujmu štátu o kultúru v regiónoch. Iniciátori petície taktiež prijali pozvanie spolupracovať v tzv. grémiu kultúry, ktoré by malo spojiť sedem – osem, možno desať ľudí, ktorí špecificky budú pracovať v každej oblasti kultúry. Pôjde o poradný orgán, ktorý by sa mal pravidelne stretávať a riešiť konkrétne veci slovenskej kultúry.

Rozdiel medzi množstvom podpisov – pod výzvou na odstúpenie je ich približne 2 000 a pod petíciou na podporu regionálnej kultúry približne 160 – vidí Laššáková v dĺžke ich trvania. Prvá trvá vyše troch týždňov a petíciu spustili v nedeľu.

„Nebudem komentovať podpisy, ale stretnutia, ktoré mám za sebou. Situácia je pol na pol, pokiaľ ide o stretnutia so signatármi. To znamená, jedni mi dôveru prejavili, druhí mi dôveru neprejavili – toto je pol na pol,“ dodala Laššáková a pripomenula, že vo funkcii je 26 dní vrátane víkendov.

 

 

 

Viac k témam: Ľubica Laššáková, Ministerstvo kultúry SR, Peter Pellegrini, petícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Laššáková neodstúpi, svojich odporcov chce presvedčiť prácou © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -