in ,

Milan Lučanský spáchal samovraždu, vyšetrovanie cudzie zavinenie vylúčilo

25.11.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. novembra 13:16

Krajská prokuratúra v Prešove vylúčila v prípade smrti bývalého prezidenta Policajného zboru Milan Lučanského cudzie zavinenie. Vyplýva to z rozsiahleho vyšetrovania prípadu. Na piatkovom tlačovom brífingu v Prešove to uviedol prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

Ako informoval, prokurátor zamietol sťažnosti splnomocnencov poškodených proti uzneseniu Úradu inšpekčnej služby k zastaveniu stíhania v predmetnej trestnej veci.

Trestné stíhanie bolo vedené pre podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so zranením Lučanského z 29. decembra 2020 v prešovskej väznici, na následky ktorých o deň neskôr zomrel a takisto zo dňa 9. decembra, po ktorých podstúpil operáciu zraneného oka v ružomberskej nemocnici.

Skutok sa nestal

Stíhanie sa týkalo podozrenia zo zločinu ublíženia na zdraví, obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

„Trestné stíhanie vyšetrovateľ zastavil. V tomto kontexte sa skutok stal, nie je však trestným činom a nie je dôvod na podstúpenie veci. Zjednodušene povedané, nastal následok, konštatované zranenia, bolo ale vylúčené cudzie zavinenie,” skonštatoval Matija s tým, že vydaním rozhodnutia sa vec stala právoplatnou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Posledná rozlúčka s bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským (fotografie)

Orgány činné v trestnom konaní podľa neho tiež preverovali podozrenie zo spáchania trestnej činnosti príslušníkmi Ústavu na výkon väzby a trestu v súvislosti s porušením dozorovej služby. V tomto prípade bolo trestné stíhanie zastavené. „Vyšetrovateľ a prokurátor konštatujú, že skutok sa nestal. Neboli teda zistené také skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu,” dodal krajský prokurátor.

Trinásť znaleckých posudkov

Ako doplnil prokurátor Marek Švagerko, celkovo vykonali 87 výsluchov svedkov, tri konfrontácie medzi svedkami a štyri výsluchy znalcov. Vykonala sa rekonštrukcia oboch udalostí, dve previerky výpovedí, vyšetrovací pokus, dve obhliadky miesta činu, pri ktorom použili aj 3-D skenovacie zariadenie.

Vypočutí boli traja poškodení, obhliadnutý bol kamerový systém, z ktorého boli zadovážené záznamy. Preverovali sa aj počítačové údaje. Spolu vykonali 13 znaleckých pokusov a jedno odborné vyjadrenie.

„Výsledkom všetkých týchto vyšetrovacích úkonov bolo zhromaždenie dôkazového materiálu o obsahu desiatich zväzkov vyšetrovacieho spisu s počtom 2 885 strán. Na základe takto vykonaného vyšetrovania vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie uznesením, v ktorom podrobne uviedol všetky vykonané dôkazy, zistenia z nich vyplývajúce, ako aj úvahy, ktorými sa riadil pri ich hodnotení a právnom posúdení,” vysvetlil Švagerko.

Objektívne vyšetrené okolnosti

Rozhodnutie vyšetrovateľa má 283 strán. Prokurátor následne rozhodol o sťažnosti 52-stranovým rozhodnutím. Všetky dôkazy podľa Matiju potvrdzujú, že Lučanský bol v čase tragickej udalosti v cele sám a žiadna osoba do cely počas dňa nevstúpila. Počas večere bol nažive a pozeral televízor.

Keďže večeru neprevzal, po otvorení cely ho dozorcovia našli s bundou okolo krku s rukami nad hlavou. Podľa súdnych posudkov a pitevného nálezu sa bývalý policajný prezident udusil obesením. Aj pri predchádzajúcom zranení oka dôkazy vylúčili cudzie zavinenie.

„Urobili sme všetko pre to, aby boli objektívne vyšetrené okolnosti tejto tragickej udalosti, aby tu nevznikali zbytočné otázniky a nebola táto téma zneužívaná na politický boj. Garantujem, že vyšetrovanie bolo vedené nestranne a bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov,” skonštatoval Matija.

Viac k témam: Samovražda Milana Lučanského
Zdroj: Webnoviny.sk – Milan Lučanský spáchal samovraždu, vyšetrovanie cudzie zavinenie vylúčilo © SITA Všetky práva vyhradené.

MS vo futbale 2022 v Katare: V zápase Wales – Irán padli góly v 98. a 101. minúte

Proti násiliu na ženách sa musíme postaviť všetci spoločne, odkazuje Čaputová