in ,

Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody

23.2.2021 (Webnoviny.sk) – Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) poukázal na zhoršujúce sa medzinárodné bezpečnostné prostredie, ktoré je sprevádzané vysokou mierou nepredvídateľnosti. Urobil tak počas svojho utorkového vystúpenia na Konferencii o odzbrojení, ktorá sa konala vo švajčiarskej Ženeve. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Minister Korčok zároveň ocenil dohodu USA a Ruskej federácie o predĺžení Zmluvy o znížení počtu strategických jadrových zbraní New Start, ktorá by mohla nastoliť pozitívny tón pre prácu tak Konferencie o odzbrojení, ako aj hodnotiacej konferencie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá je naplánovaná na august tohto roku.

Vyjadril však obavy z porušovania Iránskej jadrovej dohody a vyzval na prijatie konkrétnych a dôveryhodných krokov k budovaniu dôvery a denuklearizácii Kórejského polostrova. „Pokiaľ ide o architektúru kontroly zbrojenia a odzbrojenia, potrebujeme potvrdiť ústrednú úlohu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní ako kľúčového nástroja pre odzbrojenie a režim nešírenia jadrových zbraní, a zároveň posilniť implementáciu všetkých záväzkov vyplývajúcich z tejto zmluvy”, priblížil Korčok.

V agende odzbrojenia vyzdvihol Korčok osobitnú úlohu Konferencie o odzbrojení. Vo svojom prejave zdôraznil naliehavú potrebu pokroku pri substantívnych diskusiách k jednotlivým bodom agendy. Konferencia o odzbrojení má mandát výhradného multilaterálneho rokovacieho fóra pre otázky odzbrojenia. V súčasnosti má 65 členov. Slovensko je jej členom od roku 1996.

Viac k témam: bezpečnostné riziko, medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Španielsko si pripomína 40. výročie neúspešného pokusu o štátny prevrat

Bývalý generálny prokurátor Čižnár mal vraj autonehodu pri Pezinskej babe