Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video)

Pri porušení zákazu pritom hrozí návštevníkom pokuta v stovkách eur, v prípade odstúpenia na správne konanie sa môže vyšplhať až na tisíce.

4.9.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 4. septembra 2023, 15:20

Na sociálnej sieti sa objavilo video ľudí ležiacich i sediacich na skalách vo vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách, viacerí sú v plavkách a s uterákmi.

Mimo turistických chodníkov

Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka. Prípadov, keď si návštevníci spravili z národného parku akvapark, bolo však v lete podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka viacero. Ako ďalej uviedol v reakcii pre agentúru SITA, deje sa tak aj napriek upozorňovaniu a sankciám.

Kúpanie vo vodopádoch, plesách i potokoch v Tatranskom národnom parku je zakázané. Počet porušení zákazov však podľa Majka rastie úmerne s počtom návštevníkov i teplotou.

„Vysokohorské prostredie s kúpaliskom si návštevníci mýlia hlavne počas horúcich a slnečných dní. Mali sme aj víkendové služby, strážcovia i lesníci boli v tomto prostredí a upozorňovali ľudí, udelili tiež nejaké sankcie,“ opísal. Pri masách ľudí, ktoré prichádzajú do Tatier počas pekných dní, však nemôžu byť všade.

View this post on InstagramLoading…

V zahraničí si to Slovák nedovolí

„Je to ako hádzať hrach na stenu. Pokiaľ v sebe nemáme slušné vychovanie, správame sa ako divosi,“ komentoval správanie sa niektorých návštevníkov riaditeľ Správy TANAPu.

Majko v súvislosti s prípadmi kúpania sa v plesách či vodopádoch hovorí o nedostatku bazálnej slušnosti, výchovy a rešpektovaní pravidiel.

„Paradoxom je, že Slovák si toto v zahraničí nedovolí, bojí sa pokuty či toho, že by ostal vo väzení. To si vieme dovoliť iba na Slovensku,“ poznamenal.

Pokuta sa môže vyšplhať nad tisíc eur

Pri porušení zákazu pritom hrozí návštevníkom pokuta v stovkách eur, v prípade odstúpenia na správne konanie sa môže vyšplhať až na tisíce.

„Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je možné ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní do výšky 300 eur. Pokuty v tomto prípade vyberá Stráž prírody. Ak sa zistí porušenie zákona v uplynulom čase, podnet je postúpený na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá je orgánom štátneho dozoru. Po prešetrení podnetu môže uložiť fyzickým osobám, podnikateľom a iným právnickým osobám sankcie v zmysle zákona o ochrane prírody,“ ozrejmila pre SITA manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková. Najvyššia pokuta za takéto porušenie zákona sa môže v správnom konaní vyšplhať na 3 319 eur.

Poškodzovanie citlivých ekosystémov

Bocková zároveň pripomenula, že tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom.

„Sú domovom mnohých drobných živočíšnych druhov, jedinečných glaciálnych reliktov alebo endemitov obývajúcich len určité lokality, pri ktorých aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku,“ opísala.

Prvotné poškodenie týchto ekosystémov podľa jej slov vzniká už len samotným prístupom návštevníka k plesu, ktorý sa pohybuje mimo značkovaného turistického chodníka.

„Pobrežná okrajová časť plesa, takzvaný litorál, je citlivá na zošľapávanie brehov a vegetácie. Dochádza tak k erózii brehov, zakaľovaniu vody a poškodzovaniu pobrežnej vegetácie, ktorú často tvoria chránené druhy rastlín a pobrežných biotopov. Druhým faktorom je samotný vplyv kúpania na chemizmus vody. Opaľovacie krémy, deodoranty a repelenty obsahujú rôzne chemické substancie, ktoré sa môžu uvoľňovať počas kúpania do vody,“ vysvetlila.

Viac k témam: Kúpanie, Národný park, Vysoké Tatry
Zdroj: SITA.sk – Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.