in ,

Košice otvárajú prvé veľkokapacitné krajské vakcinačné centrum, začnú očkovaním učiteľov

25.2.2021 (Webnoviny.sk) – Košický samosprávny kraj (KSK) otvorí v sobotu 27. februára prvé veľkokapacitné krajské očkovacie centrum. Fungovať bude v priestoroch Strednej odbornej školy na Ostrovského ulici v Košiciach. V pilotnej fáze bude krajské očkovacie centrum slúžiť na očkovanie učiteľov do 55 rokov. Počas štyroch dní plánujú zaočkovať viac ako 5 000 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Očkovacie centrum bude otvorené od 8:00 do 17:00 s prestávkou medzi 12:00 a 13:00. „V rámci pilotného očkovania by sme mali dostať približne 5 200 dávok vakcíny AstraZeneca, ktorou by sme mali zaočkovať učiteľov. Denne tak budeme vedieť zaočkovať 1 300 ľudí, čo je viac, než sme pri príprave očkovacieho centra odhadovali. Očkovať preto budeme od soboty do utorka, teda štyri dni,“  informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Čas očkovania pošlú cez SMS

Košická župa zabezpečuje potrebné materiálno-technické vybavenie, vrátane chladiacich boxov potrebných na uskladňovanie vakcín. „Pred očkovaním nie je nevyhnutné, aby sa ľudia dali otestovať. V prípade, ak o to bude mať niekto záujem, na Ostrovského ulici bude otvorené mobilné odberové miesto, kde bude možnosť testovania. Očkovanie, ako aj testovanie, je dobrovoľné,“ uviedol lekár samosprávneho kraja René Hako.

Viac o téme: Koronavírus

V pilotnej fáze budú očkovať učiteľov do 55 rokov. Každý, kto bol zaradený do zoznamu očkovania, bude informovaný o presnom čase prostredníctvom SMS.

Majú aj náhradný plán

Ak by v priebehu štyroch dní neprejavilo záujem o očkovanie dostatok pedagógov, kraj by chcel využiť zvyšné dávky vakcín na zaočkovanie zamestnancov Správy ciest KSK, vodičov v prímestskej autobusovej doprave aj zamestnancov dopravných podnikov, ktorí boli zaradení do zoznamu kritickej infraštruktúry.

„Očkovanie týchto zamestnancov však bude možné až po tom, čo naň udelí súhlas ministerstvo zdravotníctva,“ upozornila Terezková.

Lekári aj zdravotnícky personál sa môžu naďalej prihlasovať na pomoc s očkovaním prostredníctvom formulára zverejneného na webe kraja. K štvrtku 25. februára sa zaregistrovalo 368 zdravotníkov. S administratívnymi prácami pomáhajú dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja.

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, učitelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Košice otvárajú prvé veľkokapacitné krajské vakcinačné centrum, začnú očkovaním učiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Nemilé prekvapenie na prechádzke, labrador zožral klobásovú návnadu aj s klincami (foto)

Polícia robí výsluchy v akciách Judáš a Mýtnik, vypočúva exriaditeľa sekcie daní aj exfunkcionára NAKA