- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kiska, Danko a Fico na Hrade spoločnú deklaráciu nepodpísali

0 15

- Reklama -

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico nepodpísali v piatok žiadnu spoločnú deklaráciu.

Ako po stretnutí informoval Danko, všetci traja majú jedno želanie – aby sa zachoval pokoj a prisľúbil, že všetci traja urobia všetko pre to, aby neboli udalosti posledných dní politicky zneužívané.

Kiskov návrh deklarácie

Ako pred začiatkom stretnutia informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan, prezident ocenil, že Danko privítal prezidentom predloženú deklaráciu. Podľa jeho slov k textu neprišli žiadne pripomienky, ani od predsedu vlády.

Ostatní čítajú
1 z 6 256

Odporúčame:
Aktualizované: Text deklarácie prezidenta Kisku, ktorú mali podpísať s Ficom a Dankom

Text deklarácie hovorí o tom, že traja najvyšší ústavní činitelia citlivo vnímajú atmosféru v spoločnosti, rozumejú neistote, pocitu nedôvery medzi ľuďmi a sú znepokojení z rastúceho napätia v spoločnosti. Všetci traja vyjadrujú plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní, zaväzujú sa, že v rámci svojich kompetencií zabezpečia úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj všetkých súvisiach trestných činov.

Odporúčame:
Ficovi sa zrejme nepáčil text Kiskovej deklarácie, na Hrad priniesol vlastný návrh

- Reklama -

Vzájomnou súčinnosťou nevyhnutnou k vyriešeniu aktuálnej politickej krízy chcú prispieť k upokojeniu atmosféry. „Vyjadrujeme hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv v SR. Prejavy nespokojnosti sú bežnou súčasťou života demokratickej spoločnosti a realizáciou základného ústavného práva pokojne sa zhromažďovať. Zaväzujeme sa preto, že ich nebudeme nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia, nebudeme okolo protestov občanov šíriť konšpiračné teórie, ani ich inak dehonestovať,“ píše sa ďalej v deklarácii, ako ju navrhol prezident.

Ficova verzia deklarácie

V čase, keď sa začínalo stretnutie, Úrad vlády SR poslal vlastný návrh deklarácie. Fico v ňom vyjadril plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní a záväzok zabezpečiť nezávislé a nestranné vyšetrenie prípadu.

Ústavní činitelia v ňom mali skonštatovať, že sloboda prejavu a tlače majú na Slovensku vysokú úroveň a je v životnom záujme našej demokratickej krajiny tieto hodnoty udržať a chrániť.

Vyjadrili rešpekt k dnešným verejným zhromaždeniam a „vieru, že účastníci týchto zhromaždení budú mať záujem realizovať základné ústavné právo pokojne sa zhromažďovať.“ Taktiež mali vziať na vedomie informácie o bezpečnostných rizikách spojených s demonštráciami. Ficov text však nehovorí o tom, že traja najvyšší činitelia odmietnu konšpirácie.

V rámci štandardného politického dialógu sa dnes (v piatok, pozn. red.) 9. marca 2018 stretli na Bratislavskom hrade traja najvyšší ústavní činitelia.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico:

1. Vyjadrili plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a prijali záväzok zabezpečiť v rámci svojich právomocí úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania tohto zločinu ako aj všetkých súvisiacich trestných činov.

2. Skonštatovali, že sloboda prejavu a sloboda tlače majú na Slovensku vysokú úroveň a je v životnom záujme našej demokratickej krajiny tieto hodnoty udržať a chrániť.

3. Vyjadrili rešpekt k dnes pripravovaným verejným zhromaždeniam a vieru, že účastníci týchto zhromaždení budú mať záujem realizovať základné ústavné právo pokojne sa zhromažďovať.

4. Zobrali na vedomie informácie o bezpečnostných rizikách spojených s dnešnými zhromaždeniami, najmä o vysoko pravdepodobných pokusoch zneužiť pokojné občianske zhromaždenia na násilné podujatia.

5. Požiadali všetky relevantné bezpečnostné zložky, aby vyvinuli maximálne úsilie na ochranu pokojných zhromaždení a na predchádzanie násilnostiam.

Andrej Kiska, prezident SR
Andrej Danko, predseda Národnej rady SR
Robert Fico, predseda vlády SR

Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Ján Kuciak, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk – Kiska, Danko a Fico na Hrade spoločnú deklaráciu nepodpísali © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -