Kauza výbuchu vo VOP Nováky má po šestnástich rokoch rozsudok, bývalí manažéri sú vinní

Tragická udalosť vo VOP Nováky sa stala 2. marca 2007, explózia výbušnej látky deštruovala delaboračnú halu a usmrtila ôsmich zamestnancov.

3.8.2023 (SITA.sk) – Kauza výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky má po viac ako šestnástich rokoch od tragickej udalosti, pri ktorej prišlo o život osem ľudí, právoplatný rozsudok.

Krajský súd v Trenčíne na štvrtkovom hlavnom pojednávaní za prečin všeobecného ohrozenia zrušil trojročné podmienečné tresty odňatia slobody pre dvojicu manažérov a vymeral im nepodmienečné tresty odňatia slobody.

Bývalému generálnemu riaditeľovi VOP Jozefovi Berákovi v trvaní päť rokov a bývalému výrobnému riaditeľovi Jánovi Laurovi v trvaní štyri roky.

Napriek vedomosti rizika neprijali opatrenia

Odvolací súd sa zároveň stotožnil s rozhodnutím Okresného súdu v Prievidzi, ktorý dvojicu ďalších obvinených, bývalého technického riaditeľa Jána Lasaba a bezpečnostného technika Jozefa Oršulu, oslobodil spod obžaloby.

Prievidzský okresný súd sa prípadom zaoberal viac ako sedem rokov, kým vyniesol v septembri 2019 verdikt. Prokuratúra vinila bývalých manažérov za to, že napriek vedomosti o riziku pri nesprávnom skladovaní množstva výbušného materiálu, neprijali žiadne zásadné opatrenia.

Podmienečné tresty

S podmienečnými trestami pre dvojicu obvinených a oslobodzujúcim rozsudkom pre zvyšnú dvojicu však prokurátor nebol spokojný. Svoje odvolanie podali aj bývalý generálny riaditeľ a bývalý výrobný riaditeľ, ktorí, naopak, žiadali oslobodenie spod obžaloby.

Tragická udalosť vo VOP Nováky sa stala 2. marca 2007, explózia výbušnej látky deštruovala delaboračnú halu a usmrtila ôsmich zamestnancov, pričom ďalších 37 pracovníkov utrpelo zranenia rôzneho rozsahu. Celková škoda na majetku VOP Nováky presiahla štyri milióny eur.

Viac k témam: Súdy, Tragédia v Novákoch
Zdroj: SITA.sk – Kauza výbuchu vo VOP Nováky má po šestnástich rokoch rozsudok, bývalí manažéri sú vinní © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdá sa, že máte vypnuté reklamy

Náš obsah nás stojí enormné množstvo času, nápadov a síl. Prosíme, vypnite si AdBlocker. Ďakujeme!

Refresh