Irán vybudoval zbrojný priemysel na západných technológiách, drony Šáhid-136 poháňa nemecký motor

Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie.

28.4.2023 (SITA.sk) – Nový výskum odhalil do akej miery Irán vybudoval svoj silný zbrojný priemysel na západných technológiách a tiež, ako tieto technológie využíva Rusko proti ukrajinským mestám. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Motor založený na nemeckej technológii

Organizácia Conflict Armament Research (CAR) sídliaca v Spojenom kráľovstve, ktorá skúma komponenty zbraní, zistila, že drony Šáhid-136, ktoré Irán predáva Rusku, poháňa motor založený na nemeckej technológii, ktorú Irán nezákonne získal pred takmer 20 rokmi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zistenia, založené na detailnom skúmaní súčiastok zozbieraných na Ukrajine, o ktoré sa exkluzívne podelili so CNN, upozorňujú na schopnosť Iránu napodobňovať a vylepšovať nelegálne získané vojenské technológie.

Západní predstavitelia sa tiež obávajú, že by Rusko mohlo Iránu poskytovať západné zbrane a vybavenie zozbierané na bojisku na Ukrajine. Dosiaľ však nie sú jasné dôkazy, že by sa to stalo.

Iránsko-ruské vzťahy

Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie. Zatiaľ čo Rusko chce iránske drony a balistické rakety, Irán chce ruské investície a obchod. Rusko sa podľa iránskych predstaviteľov stalo počas uplynulého roka najväčším zahraničným investorom v krajine.

Pre Rusov sú zase iránske drony výhodnou náhradou za oveľa drahšie rakety, ktorých zásoby sa podľa západných predstaviteľov míňajú. Odborníci sa domnievajú, že napríklad Šáhid-186 stojí asi 20-tisíc dolárov, čo je len zlomok ceny strely s plochou dráhou letu Kalibr.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: bojové drony, Iránske drony, Nelegálne zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Šáhid-136, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Irán vybudoval zbrojný priemysel na západných technológiách, drony Šáhid-136 poháňa nemecký motor © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdá sa, že máte vypnuté reklamy

Náš obsah nás stojí enormné množstvo času, nápadov a síl. Prosíme, vypnite si AdBlocker. Ďakujeme!

Refresh