in ,

Holandsko dodá Ukrajine ďalších šesť stíhačiek F-16, všetky by mala mať k dispozícii v tomto roku

5.2.2024 (SITA.sk) – Holandské ministerstvo obrany pripravuje ďalších šesť stíhačiek F-16, ktoré krajina chce dodať Ukrajine. Celkový počet týchto bojových lietadiel, ktoré Holandsko prisľúbilo Kyjivu, sa tak zvýšil na 24.

Oznámila to v pondelok holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová na mikroblogovacej sieti X. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Vzdušná prevaha je nevyhnutná pre boj proti ruskej agresii,“ konštatovala Ollongrenová. Holandsko má v prevádzke 42 lietadiel F-16, ale už ich nepotrebuje, pretože krajina prechádza na oveľa modernejšie stroje F-35.

V rozhovore pre ukrajinský denník Európska pravda šéfka holandského rezortu obrany označila rok 2024 za realistický dátum dodania stíhačiek na Ukrajinu.

Poznamenala, že Holandsko presunie na Ukrajinu takmer všetky svoje lietadlá F-16 okrem tých, ktoré budú slúžiť na výcvik ukrajinských pilotov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16
Zdroj: SITA.sk – Holandsko dodá Ukrajine ďalších šesť stíhačiek F-16, všetky by mala mať k dispozícii v tomto roku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pri obci Mierovo vyhasol ľudský život, náraz auta do stromu neprežil 26-ročný spolujazdec

Vojna sa nesmie skončiť, kým Izrael nezabije lídrov Hamasu, vyhlásil Netanjahu