Hlas-SD vyzýva ministrov, aby zrušili nákup ľahkých obrnených vozidiel 4×4 Oshkosh. Ódor podľa Kmeca zavádza

Podľa Hlasu už z predmetného materiálu vyplýva, že Slovensku vzniknú náklady na úhradu dane z pridanej hodnoty vo výške 34 miliónov dolárov, ktoré nemajú krytie v štátnom rozpočte.

13.7.2023 (SITA.sk) – Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva vládny kabinet na zrušenie rozhodnutia o nákupe ľahkých obrnených vozidiel 4×4 Oshkosh.

„Vyjadrenia predsedu úradníckej vlády o tom, že nejde o žiadny obchod vzhľadom na financovanie prostredníctvom fondu FMF (Foreign Military Financing – zahraničné vojenské financovanie, pozn. SITA), sú zavádzajúce,“ uviedol člen strany Peter Kmec.

Negatívny dopad na rozpočet

Podľa Hlasu už z predmetného materiálu vyplýva, že Slovensku vzniknú náklady na úhradu dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 34 miliónov dolárov, ktoré nemajú krytie v štátnom rozpočte. Ako strana ďalej uviedla v tlačovej správe, bude to mať negatívny dopad na rozpočet kapitoly Ministerstva obrany (MO) SR.

Úradnícka vláda podľa politického subjektu nemá mandát na to, aby rozhodovala o takýchto budúcich verejných finančných záväzkoch.

„Navyše, nákup amerických vozidiel Oskhosh je v príkrom rozpore s vyhláseniami vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora o podpore slovenského obranného priemyslu,“ dodal Kmec.

Premrhaná šanca

Hlas-SD poukázal, že na Slovensku sa produkujú štyri typy vozidiel, ktoré sú typovo porovnateľné a cenovo výhodnejšie. Ide o Aligator Master II, Patriot II, Gerlach a Hron.

„Fond FMF by mal byť prednostne využívaný na nákup takej techniky, ktorú na Slovensku nevieme vyrobiť, ktorá nám vo výzbroji súrne chýba a ktorú USA ponúkajú na špičkovej úrovni (strategická ale aj taktická protivzdušná obrana, protidronová ochrana, prostriedky rafioelektronického boja, alebo elektronické prostriedky C4I),“ myslí si Kmec.

Strana Hlas-SD považuje tento krok kabinetu Ľudovíta Ódora za premrhanú šancu využiť americké zdroje na získanie sofistikovanej techniky. Slovenské zdroje podľa nich mali byť použité na podporu domáceho priemyslu, a teda na podporu výroby takýchto vozidiel na Slovensku.

160 nových bojových vozidiel

Z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda vyplýva, že Slovensko nakúpi 160 nových bojových vozidiel JLTV 4×4 v celkovej hodnote 207,5 milióna eur. Väčšina danej sumy, skoro 173 miliónov eur, bude poskytnutá v rámci zahraničného vojenského financovania FMF zo strany Spojených štátov amerických.

Zvyšné financie, ktoré predstavujú DPH, poskytne na kúpu slovenská strana. Konkrétne chce Slovensko zabezpečiť 110 vozidiel JLTV 4×4 Oshkosh s diaľkovo ovládanou vežou CROWS a ďalších 50 kusov s takzvanou osádkovou vežou. Využívané majú byť napríklad pre potreby manévrových jednotiek pozemných síl (zabezpečovacie jednotky a jednotky bojovej podpory), jednotiek Síl pre špeciálne operácie, práporu obrany a ochrany 81. krídla Sliač, vybraných jednotiek bojového zabezpečenia brigády spoločnej podpory Ozbrojených síl SR, ako aj ostatných jednotiek OS SR.

MO SR uviedlo, že požiadalo vládu USA o dodanie JLTV 4×4 v čo najskoršom možnom termíne. Dodávka je tak plánovaná v priebehu roku 2025.

Viac k témam: obrnené vozidlá 4×4 Oshkosh, Premiér Slovenskej republiky, Protiraketový systém Patriot, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – Hlas-SD vyzýva ministrov, aby zrušili nákup ľahkých obrnených vozidiel 4×4 Oshkosh. Ódor podľa Kmeca zavádza © SITA Všetky práva vyhradené.