Hlas-SD kritizuje plán prekresliť územnosprávne členenie Slovenska. Vláda nechápe, nerozumie a nevie, tvrdí Kaliňák (video)

Strana Hlas-SD žiada ministerstvo vnútra, aby zverejnilo všetky materiály a všetky dokumenty, ktoré súvisia so spomínanou reformou.

19.4.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 19. apríla 2023, 11:55

Vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera, pripravuje reformu samosprávy a chce “prekresliť” územnosprávne členenie Slovenska bez analýzy, bez diskusie a bez účasti samospráv. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla podpredsedníčka strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Denisa Saková.

„Približne tritisíc starostov, dvadsaťtisíc poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev, jednotliví zamestnanci mestských a obecných úradov, dokonca aj bežní ľudia vidia, že pre Eduarda Hegera (Demokrati) ako nástupcu Igora Matoviča (OĽaNO) sa samosprávy stali obyčajným bankomatom,” tvrdí.

Hlas-SD žiada ministerstvo vnútra, aby zverejnilo všetky materiály a všetky dokumenty, ktoré súvisia so spomínanou reformou. Pokiaľ tak rezort neurobí, strana je pripravená zvolať mimoriadne rokovanie Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nechápe, nerozumie a nevie

Michal Kaliňák na tlačovej besede uviedol, že chaos je potrebné zastaviť. Podľa neho je pokračovaním neporiadku, neistoty a ďalšou destabilizáciou. Dodal, že je šialenstvom zrušiť 33 okresov a štyri samosprávne kraje z ôsmych.

„Vláda evidentne nechápe, nerozumie a nevie. To sú tri parametre, ktoré vládu charakterizujú rovnako ako celé tri roky jej vyvádzania. Treba otvorene povedať jasné nie tomu, čo sa ‚čarbe‘ na nejakej mape,” vyzval Kaliňák.

Tvrdí, že chaos sa dá zastaviť presadením odstupňovania kompetencií, podporou medziobecnej spolupráce, zvýšením príjmov miest a obcí a garantovaním ekonomickej a legislatívnej stability.

Analytici majú “obrovský hendikep”

Reformu samospráv pripravujú analytici rezortu vnútra.

„Koľkí z týchto analytikov reálne prešli voľbami čo i len za poslanca obecného zastupiteľstva a či vôbec majú šajnu o tom, o čom je obec. Či vôbec vedia preukázať tušenie, že boli vo výkone praktickej politiky v samospráve, lebo sa obávam, že nulová skúsenosť s prácou s ľuďmi v území a nulová skúsenosť z reálneho výkonu na úrovni zamestnanca obce je obrovský hendikep, ktorý majú,” myslí si Kaliňák.

Zároveň pripomenul, že podľa rezortu vnútra mala vzniknúť komisia na analýzu možnosti úpravy miestneho a regionálneho usporiadania samosprávy a taktiež subkomisia v komisii na štrukturálnu reformu verejnej správy pod gesciou podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. „Šialená veta a tu je šialený výsledok. Nemáme sa čo čudovať,” dodal.

Viac k témam: Podpredseda strany Hlas-SD
Zdroj: SITA.sk – Hlas-SD kritizuje plán prekresliť územnosprávne členenie Slovenska. Vláda nechápe, nerozumie a nevie, tvrdí Kaliňák (video) © SITA Všetky práva vyhradené.