Fico, Pellegrini a Danko podpísali Memorandum o porozumení. Hlas bude mať viac ministerstiev ako Smer (video)

V memorande sa predstavitelia strán dohodli, že spoločne uzatvoria koaličnú zmluvu, na základe ktorej vytvoria vládu.

11.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 11. októbra, 11:56

Predsedovia strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS v stredu v historickej budove Národnej rady SR podpísali memorandum o porozumení.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Udialo sa tak deň po tom, ako predsedníctvo Hlasu-SD jednomyseľne rozhodlo, že ďalšie rokovania o vládnej koalícii už strana povedie iba so Smerom-SD a národniarmi. Po podpise sa očakáva vyhlásenie lídrov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Smer, Hlas a SNS podpísali Memorandum o porozumení (fotografie)

Vznikne aj nové ministerstvo

V memorande sa predstavitelia strán dohodli, že spoločne uzatvoria koaličnú zmluvu, na základe ktorej vytvoria vládu. Súhlasia, že za predsedu vlády podporia kandidáta navrhnutého stranou Smer-SD. Pri voľbe predsedu Národnej rady SR podporia kandidáta strany Hlas-SD.

Smeru bude okrem postu predsedu vlády patriť šesť ministerstiev, Hlasu sedem a SNS obsadí tri, z toho jedno s účinnosťou od 1. januára 2024. Pôjde o nové ministerstvo pre oblasť, ktorá je podľa Fica mimoriadne dôležitá. Podrobnosti oznámi však až pri podpise koaličnej zmluvy.

Video: Podpis Memoranda o porozumení

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prezidentka má zvolať ustanovujúcu schôdzu

K podpisu memoranda došlo na 11. deň po voľbách, víťaz volieb strana Smer mala na zostavenie koalície na základe poverenia od prezidentky 14 dní. Ako uviedol Robert Fico, ktorý bude ašpirovať na post predsedu vlády, memorandum tvorí základ budúcej koaličnej dohody, ktorú chcú vytvoriť a podpísať v čo najkratšom čase.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú v stredu požiadal, aby zvolala ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR v takom termíne, aby Slovensko mohol na samite Európskej únie 26. – 27. októbra zastupovať už vymenovaný predseda vlády.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Hlas bude rokovať o koalícii už iba so Smerom a SNS, oznámil Pellegrini (fotografie)

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda Slovenskej národnej strany (SNS), Predseda strany Hlas-SD, Predseda strany Smer-SD
Zdroj: SITA.sk – Fico, Pellegrini a Danko podpísali Memorandum o porozumení. Hlas bude mať viac ministerstiev ako Smer (video) © SITA Všetky práva vyhradené.