in ,

Estónci obvinili Rusko, že proti nim podniká simulované raketové útoky. Obávajú sa, že situácia je vážna

22.6.2022 (Webnoviny.sk) – Estónsko tvrdí, že Rusko proti nemu podniká „simulované raketové útoky“. Pre fínsky web Iltalehti to povedal náčelník štábu estónskeho ministerstva obrany Kusti Salm. Podľa neho Rusko v súčasnosti vykonáva cvičenia, pri ktorých simuluje raketové útoky na estónske územie.

Ruský vrtuľník narušil vzdušný priestor

Cez víkend narušil estónsky vzdušný priestor vrtuľník ruskej pohraničnej stráže. Vrtuľník bol vo vzdušnom priestore Estónska takmer dve minúty. Podľa estónskej armády nepredložil letový plán, mal vypnutý transpondér a nedokázal udržiavať rádiové spojenie s estónskymi leteckými navigačnými službami.

Spomenutý incident bol už druhým narušením vzdušného priestoru Estónska v tomto roku. Minulý rok ruské lietadlá, vojenské aj civilné, narušili estónsky vzdušný priestor dovedna päťkrát.

Situácia je veľmi vážna

Estónske ministerstvo obrany považuje situáciu za veľmi vážnu. „Rusi si myslia, že si nezaslúžime nezávislosť. Ich nedávne operácie a strategická komunikácia podporujú tento záver,“ vraví Salm. Zdôrazňuje však, že žiť v Estónsku, členskom štáte NATO, je bezpečné.

„Úlohou NATO je zaručiť to každému občanovi. Obranná štruktúra musí slúžiť účelu odraziť potenciálneho nepriateľa od prvej minúty,“ dodal Salm. Na budúcotýždňovom samite v Madride NATO prijme konkrétne rozhodnutia týkajúce sa posilnenia obrany v oblasti Baltského mora.

Viac k témam: Raketový útok, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Estónci obvinili Rusko, že proti nim podniká simulované raketové útoky. Obávajú sa, že situácia je vážna © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce držali, lobovali, píše Matovič po schválení jeho balíčka

Šeliga už nevie, či chce pokračovať v koalícii. Prekročil sa rubikon, tvrdí