in ,

Doplnkové voľby nevyužilo ani 30 percent oprávnených voličov, nových starostov má deväť obcí

18.5.2021 (Webnoviny.sk) – V sobotných doplnkových voľbách si občania zvolili deväť nových starostov a 29 nových členov zastupiteľstiev. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal odbor komunikácie úradu.

Doplnkové voľby sa v sobotu 15. mája konali v 30 obciach Slovenska. Najúspešnejšími kandidátmi na pozíciu starostu boli adepti bez politickej príslušnosti. Podobná bola situácia v prípade poslancov obecných zastupiteľstiev, keďže 53 percent zvolených poslancov boli kandidáti bez politickej príslušnosti.

V Sasinkove len so 17 voličmi

Na doplnkových voľbách do orgánov samosprávy obcí sa zúčastnilo 28,94 percenta oprávnených voličov z 15 836 voličov zapísaných vo voličských zoznamoch. Najvyššia účasť – 83 percent bola vo východoslovenskej obci Nemcovce v okrese Bardejov.

Naopak, najmenší podiel voličov využilo svoje volebné právo v obci Sasinkovo v okrese Hlohovec, kde prišlo voliť len 17 spomedzi 699 voličov, čo predstavuje účasť na úrovni 3,7 percenta. V 14 obciach bola účasť v sobotných voľbách nižšia ako 20 percent.

Obce bez kandidátov

Najviac hlasovacích obálok – 1 334, odovzdali v obci Malinovo v seneckom okrese, kde si obyvatelia zvolili novú starostku.

Najmenej obálok – 11, odovzdali hlasujúci v obci Bajka v okrese Levice. Na spracovaní výsledkov sa v sobotu podieľalo 83 pracovníkov Štatistického úradu SR, ktorí pracovali v 21 sumarizačných útvaroch. V šiestich obciach sa voľby do zastupiteľstva nekonali, pretože nikto nekandidoval.

Viac k témam: komunálne voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Doplnkové voľby nevyužilo ani 30 percent oprávnených voličov, nových starostov má deväť obcí © SITA Všetky práva vyhradené.

Muž sa bývalej družke vyhrážal zabitím, útoku predchádzali vulgárne a výhražné SMS správy

Prezidentka Čaputová vymenovala Naďa za predsedu Najvyššieho správneho súdu SR (video+foto)