Categories: SlovenskoSprávy

Digitalizácia na Slovensku: firmy robia len prvý krok, chýba im ďalší rozvoj

17.4.2024 (SITA.sk) – OMNICOM pomáha firmám na Slovensku zjednodušovať procesy už tri dekády.

Hoci firmy na Slovensku dôležitosť digitalizácie v konkurenčnom prostredí berú vážne a investujú do automatizácie procesov, stále nedokážu naplno využiť jej potenciál v bežnej prevádzke. Chýba im nastavenie a manažovanie tzv. druhej etapy.

“Za desiatky rokov, čo pomáhame firmám s digitalizáciou, sme sa konečne dostali na úroveň, keď už aj firmy na Slovensku chápu dôležitosť zjednodušenia procesov pomocou digitálnych nástrojov. Sú schopné vyčleniť na digitalizáciu nemalé financie, nakúpia softvér, no chýba im to najdôležitejšie – prechod do tzv. druhej etapy. Práve tá je skutočným prínosom pre získanie všetkých benefitov z nových digitálnych technológií, je škoda ju nezrealizovať,” upozorňuje Miroslav Hlohovský zo spoločnosti OMNICOM, ktorá už 30 rokov pomáha firmám zjednodušovať procesy pomocou technológií.

Prvá etapa digitálnej transformácie je samotná kúpa a inštalácia digitálnych nástrojov a oboznámenie pracovníkov s jej funkcionalitami. To však samo osebe nestačí, musí nasledovať zvládnutie druhej etapy. Tá zahŕňa napríklad určenie osoby zodpovednej za digitálnu transformáciu, ktorá bude mať dlhodobý tzv. ownership projektu, bude monitorovať nové procesy a navrhovať úpravy či ďalšie vzdelávanie ľudí. “Kontrolu efektivity digitálnej transformácie môže určený zodpovedný pracovník robiť aj popri svojej bežnej náplne práce, málokedy je potrebné najímať nových pracovníkov. Skutočným cieľom nie sú totiž veľké skokové zmeny fungovania firmy, ale drobné kontinuálne krôčiky, ktoré pomôžu nastaviť nainštalované digitálne nástroje správnym smerom. Je to tzv. Kaizen, japonská filozofia zameraná na trvalé zlepšovanie,” dodáva Pavol Holbík zo spoločnosti OMNICOM.

Vyhodnocovanie efektu digitálnej transformácie by malo byť stabilnou súčasťou aj pravidelných mítingov manažmentu. “Tak fungujú aj svetové špičkové firmy, ktoré tiež digitalizáciu nezaviedli zo dňa na deň. Len začali skôr než domáce firmy. Slovenské firmy chcú náskok dohnať rýchlo najmä jednorazovou kúpou drahých digitálnych nástrojov, no v tom tajomstvo úspešnej digitalizácie nespočíva. Nejde o dokonalosť a rýchly úspech, ale o malé postupné zlepšovania na dennej báze,” vysvetľuje Pavol Holbík.

Softvér a spôsob práce sa musia totiž v čase neustále prispôsobovať a nastavovať podľa meniacich sa podmienok trhu, potrieb firmy či očakávaní zákazníkov. “S posúdením efektivity, tzv. assessmentom efektívneho nastavenia digitálnych nástrojov aj s nestranným pohľadom ,zvonku‘ firmám pomáhame už dekády, no dennodenná mravčia práca je stále v ich rukách, nedá sa v celkovom procese vynechať,” dodáva Miroslav Hlohovský.

Na ceste ku komplexnej digitálnej transformácii je s pomocou spoločnosti OMNICOM napríklad a energetický koncern MH Teplárenský holding. Spoločnosť pred dvoma rokmi začala s digitalizáciou IT procesov. “Vďaka vizionárskym manažérom MHTH sa postupne digitálna transformácia preniesla do ďalších oddelení – napríklad proces nákupu, správy majetku a logistiky a strategických investícií. Dokonca dnes digitálne riadia aj vozový park a pokračujú ďalej v malých krokoch,” dopĺňa Miroslav Hlohovský.

Digitalizácia na Slovensku sa vyvíjala tiež postupne. Pred 30 rokmi firmy riešili silu konektivity, neskôr silu mobility, potom prišli na rad aplikácie, cloudové riešenia a dnes nadstavba v podobe umelej inteligencie (AI). “Aj naša spoločnosť dlhodobo využíva trendy vývoja digitálnych technológií. Hoci sú IT technológie veľmi turbulentnou oblasťou podnikania, chceme neustále prinášať našim zákazníkom inšpiráciu, pomáhať im nastavovať a zjednodušovať procesy podľa vývoja ich biznisu, a to nielen v zabezpečení vhodných nástrojov a riešení, ale aj v poradenstve a vzdelávaní,” prezrádza Pavol Holbík.

Aktuálne trendy v digitálnej transformácii firiem na Slovensku:

firmy už neriešia, či majú digitalizovať, chcú ísť do toho
firmy bojujú s tým, ako nové nainštalované nástroje uchopiť v dennej operatíve
digitalizácia zasiahla všetky oblasti fungovania firmy – od HR, cez financie až po výrobu a logistiku
firmy sa ešte obávajú experimentovať s nastavením technológií a procesov
pri rozhodovaní o rozsahu digitalizácie je kľúčová najmä biznisová stratégia spoločnosti
umelá inteligencia (AI) už je samozrejmou súčasťou všetkých kvalitných digitálnych nástrojov

ZDROJ: OMNICOM Digital, Bratislava

Informačný servis

Viac k témam: Digitalizácia, PR
Zdroj: SITA.sk – Digitalizácia na Slovensku: firmy robia len prvý krok, chýba im ďalší rozvoj © SITA Všetky práva vyhradené.

Agentúra SITA

Recent Posts

Slováci v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2024 dostali od Nemcov historickú „sedmičku“

V aktuálnej sezóne obaja súperi absolvovali už štvrtý vzájomný duel a prvýkrát sa z úspechu…

6 hodín ago

USA a Británia uvalili pre útok proti Izraelu nové sankcie na Irán, majú zasiahnuť výrobu dronov

Teherán vyhlásil, že svoj útok z 13. apríla vykonal v odvete za údajný izraelský úder…

8 hodín ago

Cristiano Ronaldo vysúdil od svojho bývalého klubu Juventus Turín takmer desať miliónov eur

Tridsaťdeväťročný Portugalčan pôsobil v drese "bianconeri" v rokoch 2018 až 2021. Turínčanom pomohol k zisku…

8 hodín ago

Poľské úrady zatkli muža, ktorý chcel pomôcť Rusom s atentátom na ukrajinského prezidenta Zelenského

Podozrivý sa podľa prokuratúry usiloval o kontakt s Rusmi priamo zapojenými do vojny na Ukrajine.…

9 hodín ago

Martin Marinčin slovenský tím na MS v hokeji 2024 neposilní, vo finále českej extraligy utrpel prasklinu stavca

Slovenský bek bol v tohtosezónnej edícii vyraďovacej časti najvyťaženejším obrancom Třinca, priemerne strávil na ľade…

9 hodín ago

Mesto Prešov musí zaviesť úsporné opatrenia, výpadok rozpočtu samosprávy je vo výške desať miliónov eur

Mesto Prešov má predpokladané príjmy v tomto roku približne vo výške 124 miliónov eur. Viac

10 hodín ago