in ,

ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky

23.9.2022 (Webnoviny.sk) – Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors hľadá nových zdravotných klaunov a zdravotné klaunky pre regióny severného a východného Slovenska. Uchádzači z východného Slovenska, aj z okolia Žiliny, Martina, Liptovského Mikuláša, či Trenčína môžu svoje životopisy s motivačnými listami posielať do 7.10.2022 na adresu: [email protected]

Podmienkou je vek od 23 do 45 rokov a dobrý zdravotný stav. Vítané sú skúsenosti z oblasti dramatického umenia, hudobný talent, prirodzený vľúdny vzťah k ľuďom a humor.

“Profesionálnym zdravotným klaunom sa môže stať každý, kto splní podmienky a prejde trojkolovým výberovým workshopom. Počas neho by mal pochopiť podstatu klauna, naučiť sa pracovať s jeho charakterom a ukázať, že sa neberie príliš vážne. Čo ale musí brať vážne, je vzdelávanie a práca na sebe samom,” hovorí umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák a dodáva: “Práca profesionálneho zdravotného klauna je náročná, ale krásna a napĺňajúca. Z môjho pohľadu všetkému dominuje napĺňajúci pocit z dávania radosti tým, ktorí to potrebujú. Je to neskutočne ľudská profesia.”

Umelecké vzdelanie nie je podmienkou, ale nadanie je potrebné. Z hľadiska osobnosti je dôležité, aby bol zdravotný klaun empatický, odolný voči stresu a mal chuť rozdávať radosť druhým. “Musí byť schopný nebrať osobne utrpenie pacientov a ich blízkych. Ale musí im rozumieť,” vysvetľuje umelecký riaditeľ združenia a zdravotný klaun Pavel Mihaľák.

Výberové konanie zdravotných klaunov má formu workshopu, ktorý má obvykle 3 kolá. Počas nich sa zdravotní klauni učia a trénujú klaunské zručnosti a pracujú na klaunskom charaktere. Výberové workshopy vedie umelecký riaditeľ v spolupráci s koučmi združenia. Na poslednom kole workshopu participujú aj zahraniční lektori z medzinárodnej organizácie RED NOSES International, ktorej členom je aj o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktorého poslaním je prinášať prostredníctvom klaunského umenia radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú, pôsobí na Slovensku už 18 rokov. So združením spolupracuje v súčasnosti vyše 60 profesionálnych zdravotných klaunov, ktorí pravidelne navštevujú viac ako 50 nemocníc a 31 seniorských zariadení po celom Slovensku. Mesačne zrealizujú vyše 200 zdravotných klauniád. Ide najmä o pravidelné návštevy chorých detí v nemocniciach a čakárňach ambulancií odborných lekárov, ale aj o špeciálne programy ako napr. odprevádzanie detí na operačnú sálu N.O.S., týždňový program Cirkus Paciento, návštevy detí v paliatívnej a dlhodobej intenzívnej domácej starostlivosti pod názvom Prezuvky máme, či program Fidlikára zameraný na ťažko znevýhodnené deti v špeciálnych školách. Zdravotní klauni navštevujú pravidelne zariadenia pre seniorov v programe Smiech nepozná vek a realizujú aj programy pre dospelých pacientov.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Zdravotní klauni
Zdroj: Webnoviny.sk – ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky © SITA Všetky práva vyhradené.

V Prahe sa uskutoční prvé stretnutie Európskeho politického spoločenstva, pozvaná je Ukrajina aj Veľká Británia

Calzona má za sebou neúspešnú premiéru na lavičke Slovenska. Zbytočné chyby, ale naša prehra nie je zaslúžená, tvrdí (foto)