Čaputová: Bez mimovládok by bolo známych menej korupčných káuz a nemal by sa kto zastať ľudských práv

Partnerský prístup k občianskej spoločnosti zvyšuje podľa prezidentky dôveru občanov k štátu, dáva hlas najslabším a priestor na inovatívne riešenia.

18.7.2023 (SITA.sk) – Bez mimovládnych organizácií by bolo známych menej korupčných káuz a nemal by sa kto zastať ľudských práv niektorých obyvateľov Slovenska.

Bolo by aj menej mimoškolských aktivít či nižšia dostupnosť kvalitnej starostlivosti pre pacientov a seniorov a náročnejšie by sa zháňali dobrovoľníci pri humanitárnych situáciách.

Význam mimovládnych organizácií

Na svojej sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá diskutovala so splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipom Vagačom o význame mimovládnych organizácií a tiež o krokoch, ktoré by pomohli udržateľnosti tohto sektora. Témou boli aj aktuálne útoky na mimovládne organizácie.

„Namiesto legitímnej diskusie o tom, kde sú hranice úloh, ktoré má zabezpečovať štát, a kde je naopak efektívnejšie využiť kapacity občianskeho sektora, sa v kontexte predvolebnej kampane rozmnožili konšpirácie, kádrovanie a vyhrážky,” uviedla prezidentka a pripomenula, že jedným z výdobytkov novembra 1989 bola aj sloboda združovania sa.

Partnerský prístup k občianskej spoločnosti

Jej výsledkom sú dnes desiatky tisíc menších, a zopár väčších slovenských mimovládnych organizácií,” spresnila Čaputová. Na záver prezidentka zdôraznila, že partnerský prístup k občianskej spoločnosti zvyšuje dôveru občanov k štátu, dáva hlas najslabším a dáva priestor na inovatívne riešenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Prezidentka SR, Protikorupčné opatrenia
Zdroj: SITA.sk – Čaputová: Bez mimovládok by bolo známych menej korupčných káuz a nemal by sa kto zastať ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.