in ,

Bratislava spojí tri námestia do nového Živého námestia, parkovanie vyrieši podzemná garáž

7.4.2021 (Webnoviny.sk) – Magistrát Bratislavy v stredu predstavil budúcu podobu Živého námestia, ktoré ma vzniknúť spojením Námestia SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenného námestia.

„Medzinárodnú architektonickú súťaž vyhlásilo hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) formou súťažného dialógu a prvé miesto vyhral nemecký ateliér Loidl a štúdio BPT ako konzultanti na dopravu,” uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo na stredajšej tlačovej konferencii.

Obnova za dvadsať miliónov eur

„Odhadovaný rozpočet na túto rekonštrukciu je 20 mil. eur, pričom viac ako štvrtinu bude tvoriť podzemná garáž na Kamennom námestí a súčasťou projektu je aj výmena a rekonštrukcia električkových koľají,” doplnil Vallo s tým, že ukončenie výstavby nového námestia odhaduje na roky 2024 – 2025.

Ako ďalej uviedol primátor, ide o jeden z hlavných projektov mesta v rámci obnovy verejných priestranstiev, na príprave ktorého pracovali dva roky.

„Návrh ponúka kvalitnejší priestor na stretávanie sa ľudí, rieši komplexnú a komplikovanú dopravnú situáciu a pristupuje správne aj k mnohým klimatickým nárokom,” skonštatoval Vallo s tým, že na novom námestí bude o tisíc metrov štvorcových viac zelene ako na pôvodnom, odstránia zbytočné bariéry a vrátia sem kamennú dlažbu, ktorá patri do tejto časti mesta, pričom všetky zmeny budú vychádzať z Manuálu verejných priestorov MIB.

Zásadné zmeny nastanú aj v doprave, ktorá bude na budúcom námestí výrazne obmedzená. „Doprava v hornej časti SNP bude prísnejšie regulovaná a nebude už možné prejsť medzi Štúrovou ulicou a priestorom pred terajším Priorom,” vysvetlil Vallo.

Garáž s päťsto miestami

Na Kamenné námestie a Námestie SNP sa má postupne presunúť aj trolejbusová doprava, električkové koľaje budú zrekonštruované.

„V tomto verejnom priestore stlmíme tranzitnú dopravu prerušením priameho prejazdu individuálnych vozidiel medzi Špitálskou a Štúrovou ulicou. Nová organizácia dopravy, samozrejme, naďalej zabezpečí individuálnu dostupnosť dopravou pre rezidentov a návštevníkov,” vysvetlili zástupcovia magistrátu.

V poslednej fáze obnovy Živého námestia pribudne podzemná garáž na Kamennom námestí s 500 parkovacími miestami, ktorá bude vo vlastníctve mesta.

„Je pre nás dôležité mať parkovacie miesta v tejto oblasti a riešiť problémy s parkovaním návštevníkov aj rezidentov,” uzavrel Vallo.

Viac k témam: Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie v Bratislave, Námestie SNP v Bratislave, verejné priestory, Živé námestie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava spojí tri námestia do nového Živého námestia, parkovanie vyrieši podzemná garáž © SITA Všetky práva vyhradené.

Slováci si v rebríčku FIFA pohoršili o dve priečky, najväčší posun urobili futbalisti Talianska

Prešovský Dobrý festival sa pre pandémiu koronavírusu nebude konať ani tento rok