Biely dom varuje pred rozmiestnením srbských vojakov a techniky pri Kosove, vyzýva k ich stiahnutiu

Mierové sily KFOR v Kosove vedené Severoatlantickou alianciou (NATO) posilnili britskí vojaci.

30.9.2023 (SITA.sk) – Pri hraniciach Srbska a Kosova je zhromaždené bezprecedentné množstvo srbských vojakov a techniky, varoval Biely dom. Zároveň vyzval Belehrad, aby ich okamžite stiahol. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Srbská armáda pozdĺž hraníc

„Monitorujeme veľké rozmiestnenie srbskej armády pozdĺž hraníc s Kosovom, ktoré zahŕňa bezprecedentné rozmiestnenie pokročilého srbského delostrelectva, tankov a mechanizovaných peších jednotiek,“ povedal hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

„Ide o veľmi destabilizujúci vývoj, ku ktorému došlo za posledný týždeň, a my vyzývame Srbsko, aby stiahlo sily z hraníc a znížilo napätie,“ dodal.

Poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že telefonoval s kosovským premiérom Albinom Kurtim, aby s ním prediskutoval eskaláciu v regióne.

Varovania z Washingtonu

Americký minister zahraničia Antony Blinken zase hovoril so srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom a vyzval na okamžitú deeskaláciu a návrat k predošlej dohode o normalizácii vzťahov s Kosovom.

Varovania z Washingtonu prišli na konci týždňa zvýšeného napätia, ktoré vyvolal prepad dobre vyzbrojených srbských polovojenských jednotiek na hliadku kosovskej polície, pri ktorom bol zabitý policajt. V nasledujúcej bitke pri dedine Banjskë zahynuli traja srbskí ozbrojenci.

Mierové sily KFOR v Kosove vedené Severoatlantickou alianciou (NATO) posilnili britskí vojaci. Bidenova administratíva uviedla, že so spojencami vedie konzultácie, aby zabezpečila, že postoj KFOR „zodpovedá hrozbe“.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Americký prezident, britskí vojaci, KFOR, Mierové sily, Srbský prezident
Zdroj: SITA.sk – Biely dom varuje pred rozmiestnením srbských vojakov a techniky pri Kosove, vyzýva k ich stiahnutiu © SITA Všetky práva vyhradené.