Biden to myslí s výmenou väzňov za reportéra Wall Street Journal vážne. Proces je už rozbehnutý, potvrdil prezident USA

Evan Gershkovich je prvý reportér amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže.

13.7.2023 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden to myslí vážne s výmenou väzňov za reportéra novín Wall Street Journal, ktorého zadržiavajú v Rusku.

Na konferencii v Helsinkách, kde sa stretol so severskými lídrami, šéf Bieleho domu povedal, že Spojené štáty dali jasne najavo, že majú záujem o výmenu väzňov, ktorú naznačil Kremeľ začiatkom tohto mesiaca. „S výmenou väzňov to myslím vážne. Tento proces je už rozbehnutý,“ povedal Biden.

Kremeľ sa vyjadril, že je otvorený výmene väzňov zahŕňajúcej Evana Gershkovicha, no súvisiace rozhovory sa musia konať mimo verejnosti.

Tridsaťjedenročného Gershkovicha, ktorý je americkým občanom, zatkli 29. marca v Jekaterinburgu a odvtedy ho v Moskve držali vo vyšetrovacej väzbe, ktorú súd v máji predĺžil do 30. augusta. FSB ho obvinila zo snahy získať tajné informácie o ruskej továrni na zbrane.

Gershkovich je prvý reportér amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. On, jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenia odmietajú.

Viac k témam: výmena väzňov
Zdroj: SITA.sk – Biden to myslí s výmenou väzňov za reportéra Wall Street Journal vážne. Proces je už rozbehnutý, potvrdil prezident USA © SITA Všetky práva vyhradené.