Anna Záborská to opäť skúša s interrupciami, do parlamentu predložila návrh zákona o pomoci tehotným ženám

Termín „umelé prerušenie tehotenstva“ navrhujú poslanci nahradiť termínom „umelé ukončenie tehotenstva.“

18.4.2023 (SITA.sk) – Skupina poslancov okolo Anny Záborskej (OĽaNO) predložila do Národnej rady SR návrh zákona o pomoci tehotným ženám.

V prípade schválenia zákona budú musieť ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, vyplniť dotazník, kde uvedú dôvod. Návrh vymenúva konkrétne formy, z ktorých si môžu ženy vybrať.

Informácie o príspevkoch

Predkladatelia návrhu to zdôvodňujú štatistickým zisťovaním s cieľom pomôcť „zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, informovanosti, prevencie a sociálnej pomoci.“  Zároveň majú uviesť aj formu antikoncepcie, ktorou sa pred počatím chránili.

Ak žena na interrupcii trvá a sú splnené podmienky na jej vykonanie, lekár bude povinný poskytnúť jej zoznam organizácií, ktoré poskytujú ženám pomoc v tehotenstve, informácie o všetkých príspevkoch, na ktoré má nárok pred pôrodom a po ňom, o tehotenskom štipendiu a tiež o podmienkach poskytovania núdzového bývania.

Poslanci OĽaNO Anna Záborská, Milan Kuriak, Marek Šefčík, Peter Liba, Radovan Marcinčin, Ján Kerekréti a Monika Kavecká ďalej navrhujú, aby žene, ktorá sa rozhodla pre utajený pôrod, prináležalo nemocenské, a to už od 21. týždňa tehotenstva.

Ak sa rozhodne donosiť a porodiť dieťa so zdravotným znevýhodnením, dostala by po novom od štátu príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 3 170,14 eur.

Ukončenie tehotenstva

Termín „umelé prerušenie tehotenstva“ navrhujú nahradiť termínom „umelé ukončenie tehotenstva.“

Predkladatelia to zdôvodňujú tým, že pri interrupcii tehotenstvo nie je prerušené, ale ukončené, pretože neexistuje žiadna objektívna možnosť jeho pokračovania.

Návrh tiež dáva žene právo na druhý lekársky posudok, ak jeden lekár konštatuje, že sú splnené podmienky na vykonanie interrupcie zo zdravotných dôvodov. V prípade schválenia by zákon nadobudol účinnosť 1. októbra 2023.

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa skupina poslancov už pokúšala v parlamente predložiť. Pre tento bod v programe sa 31. januára nepodarilo otvoriť schôdzu, strana Sloboda a Solidarita (SaS) nezahlasovala za program.

Liberáli to vtedy zdôvodnili tým, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zaradil tento bod do programu v rozpore s rokovacím poriadkom.

Poukázali na to, že nebola dodržaná šesťmesačná lehota, počas ktorej nie je možné návrh k tej istej veci opätovne predložiť na rokovanie.

Strana Progresívne Slovensko totiž obštrukciou zablokovala návrhy k téme interrupcií a pomoci tehotným ženám na pol roka tým, že poslanec Tomáš Valášek stiahol 3. októbra svoj vlastný návrh k tejto téme.

Viac k témam: interrupcie, Umelé prerušenie tehotenstva, Zákon o pomoci tehotným ženám
Zdroj: SITA.sk – Anna Záborská to opäť skúša s interrupciami, do parlamentu predložila návrh zákona o pomoci tehotným ženám © SITA Všetky práva vyhradené.