Americké spravodajské služby mali už skôr informácie, že Hamas pravdepodobne pripravuje útok

V spravodajských kruhoch sa predpokladá, že izraelská strana napriek dostupným informáciám podcenila hrozbu, ktorú by Hamas mohol predstavovať.

15.10.2023 (SITA.sk) – Spravodajské služby Spojených štátov mali dávno pred rozsiahlym minulotýždňovým útokom militantnej skupiny Hamas na Izrael informácie, že hnutie pravdepodobne niečo pripravuje.

Referuje o tom web spravodajskej televízie CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje.

Vydali najmenej dve správy

Americká rozviedka vydala najmenej dve hodnotenia, čiastočne založené na spravodajských informáciách z Izraela, varujúce Biely dom pred rastúcim rizikom eskalácie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Správa z 28. septembra podľa spomenutých zdrojov tvrdila, že Hamas sa pripravuje na odpálenie rakiet na Izrael. Správa z 5. októbra od CIA zasa varovala pred narastajúcou pravdepodobnosťou nejakého násilného činu Hamasu.

Americkí predstavitelia dostali v piatok 6. októbra informáciu o nezvyčajnej aktivite skupiny, ktorá, ako sa neskôr ukázalo, bola poslednou prípravou na útoky zo 7. októbra.

Žiadna zo správ však neobsahovala taktické detaily alebo náznaky rozsahu o nadchádzajúcom útoku. Nie je taktiež s istotou známe, či boli tieto spravodajské hodnotenia zdieľané s izraelskou stranou.

Varovanie z arabskej krajiny

Nemenovaná arabská krajina údajne opakovane signalizovala Izraelu a Spojeným štátom narastajúcu nespokojnosť medzi Palestínčanmi a skutočnosť, že hnutie Hamas disponuje silnými zbraňami, ktoré by mohlo použiť, ale signály údajne nebrali dosť vážne.

V spravodajských kruhoch sa predpokladá, že izraelská strana napriek dostupným informáciám podcenila hrozbu, ktorú by Hamas mohol predstavovať.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Americké spravodajské služby mali už skôr informácie, že Hamas pravdepodobne pripravuje útok © SITA Všetky práva vyhradené.