in ,

Advokáti chcú byť zaočkovaní prednostne, Kolíkovú žiadajú o zaradenie do kritickej infraštruktúry

25.2.2021 (Webnoviny.sk) – Predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas poslal ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) list s výzvou, aby boli advokáti zaradení medzi pracovníkov kritickej infraštruktúry v justícii. Advokáti by tak mali možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

SAK dlhodobo upozorňuje, že pri niektorých úkonoch, na ktorých sa advokáti zúčastňujú, je problematické dodržiavanie opatrení. Predovšetkým teda odstupov a veľkosti miestností, či už ide o úkony v prípravnom konaní, ale aj o súdne pojednávania. Komora o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Viac o téme: Koronavírus

„Advokácia je prirodzenou súčasťou justície a nevyhnutnou súčasťou schopnosti garantovať funkčnosť právneho štátu. Je hrdou súčasťou povolania advokáta chrániť záujmy klienta a presadzovať jeho legitímne a právom chránené záujmy. Advokát zastupuje svojho klienta v konaniach pred sudcom, policajtom, prokurátorom, vyšetrovateľom ako aj notárom, alebo exekútorom. Tieto povolania sú podľa medializovaných informácií zahrnuté buď v celosti, alebo v pomernej časti do tvoriaceho sa pojmu kritickej infraštruktúry,“ uviedla SAK v liste ministerke.

Podľa SAK nezahrnutie advokátov do očkovacieho plánu kritickej infraštruktúry môže mať za následok situáciu, keď bude advokát povinne zastupujúci svojho klienta v tom istom momente vystavený väčšiemu zdravotnému riziku ako iné osoby, ktoré si tiež plnia úlohy vyplývajúce z ich pracovných povinností. SAK preto žiada ministerku o nediskriminačný rozhodovací postup k zaradeniu advokátov do očkovacieho plánu.

Viac k témam: advokáti, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti chcú byť zaočkovaní prednostne, Kolíkovú žiadajú o zaradenie do kritickej infraštruktúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Matovič dostal ponuku od Merkelovej, chorých môžeme prevážať aj do Nemecka

Proces prijímania zmien v ústave musí byť prísnejší a kvalitnejší, tvrdia predstavitelia súdnej moci