Zúfalstvo známeho moderátora: Ich 6-mesačné bábätko muselo ísť do nemocnice, rodičov zlomil strach

foto: instagram.com

foto: instagram.com

Známy moderátor prežíval strach. Herpangína dostala jeho syna do nemocnice

Známy televízny a rozhlasový moderátor Láďo Varecha zažil so svojou manželkou Lenou chvíle plné obáv. Ich šesťmesačný syn Timi mal niekoľko dní vysoké horúčky, záchvaty plaču a úplne odmietal potravu aj tekutiny. Rodičia preto neváhali a vyhľadali odbornú pomoc.

„Timi je pod kontrolou, pravdepodobne má herpangínu… ak ste o tom nepočuli, ja tiež nie. Ale začalo to nespavosťou, plačom, horúčkami a hnačkami až prestal prijímať akékoľvek tekutiny a jedlo. A vtedy sme vedeli, že musíme ísť na pohotovosť,” uviedla na sociálnej sieti Timiho mamička Lenka.

Podľa jej slov ich na pohotovosti lekári okamžite prijali. „Prístup lekárov a sestričiek nás veľmi prekvapil, v dobrom. Rovno si nás tu s Timim nechali, a povedali, že sa máme rozlúčiť s tatkom, lebo sa na minimálne 72 hodín neuvidíme,” dodala. Prvé hodiny hospitalizácie boli pre Lenku psychicky veľmi náročné. „Prvé hodiny boli ťažké, možno pre mňa ešte viac ako pre Timiho, ale vedela som, že sme v dobrých rukách,” priznala.

image 24
foto: instagram.com

Čo je herpangína a prečo je nebezpečná najmä pre malé deti?

Herpangína je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré spôsobujú najmä Coxsackie vírusy zo skupiny enterovírusov. Najčastejšie postihuje malé deti v letných mesiacoch. K typickým príznakom patria náhla vysoká horúčka, bolesť hrdla, nechutenstvo a bolesti hlavy. V ústnej dutine sa objavujú bolestivé vyrážky, vredy či pľuzgieriky, ktoré komplikujú prijímanie potravy aj tekutín.

Ochorenie sa šíri najmä kvapôčkovou infekciou – kašľom, kýchaním, ale aj kontaktom s kontaminovanými predmetmi. Rizikovými predmetmi môžu byť napríklad hračky, dojčenské fľaše alebo cumlíky.

Liečba herpangíny je symptomatická. Znamená to, že sa zameriava na tlmenie príznakov. Najdôležitejšia je hydratácia, pokojový režim a lieky proti bolesti a horúčke. U detí, ktoré prestanú prijímať tekutiny, môže byť nutná hospitalizácia, aby sa predišlo dehydratácii.

Herpangína je u detí čoraz častejšia. Ako sa jej dá predchádzať?

V posledných rokoch zaznamenali pediatri nárast prípadov herpangíny, najmä počas letných mesiacov a v kolektívoch ako sú jasle či škôlky. Prevencia ochorenia spočíva v dôslednej hygiene rúk, pravidelnom čistení hračiek a vyhýbaní sa kontaktu s chorými deťmi.

Ak sa u dieťaťa objavia príznaky ako vysoká horúčka, bolestivé hrdlo a nechutenstvo, je dôležité rýchlo reagovať. Kľúčové je zabezpečiť, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín a dostalo vhodné lieky na tlmenie horúčky.

Malý Timi zostáva pod dohľadom lekárov a podľa slov jeho rodičov sa jeho stav pomaly zlepšuje. Veria, že sa čoskoro úplne zotaví. Ich skúsenosť môže byť varovaním pre ostatných rodičov, ktorí o herpangíne možno ešte nepočuli.

Herpangína je síce ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov prebehne bez komplikácií, no v niektorých prípadoch si vyžaduje hospitalizáciu a intenzívnu starostlivosť. Vždy preto treba byť v strehu, najmä pri malých deťoch.

Zdieľajte!

Shares