ZSSK sa postupne lúči s legendárnymi rušňami. Získajte spomienku v podobe zberateľskej bankovky

Prvé legendárne rušne typu 350, prezývané “Gorily”, sa po polstoročí služby postupne lúčia s traťami Slovenska.

8.10.2024 (SITA.sk) – Prvé legendárne rušne typu 350, prezývané “Gorily”, sa po polstoročí služby postupne lúčia s traťami Slovenska. 7. októbra 2024, o 13:00 v Rušňovom depe Bratislava hlavné symbolicky započal proces postupného vyraďovania týchto ikonických vozidiel. Podujatie sa nieslo v duchu 50. výročia prevádzky týchto rušňov a spomienok na ich nadčasovú históriu, v kontexte vízie modernej budúcnosti ZSSK. Konferencie sa zúčastnili generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa, podpredseda predstavenstva Martin Bahurinský a člen predstavenstva Karol Henzély.

“Dnes sa symbolicky začíname lúčiť s rušňami, ktoré desiatky rokov formovali obraz železničnej dopravy nielen na Slovensku. Gorily boli dlhé roky synonymom rýchlej a spoľahlivej prepravy, no nastal čas posunúť sa vpred. Tieto rušne budeme počas najbližších rokov postupne nahrádzať inými modernými vozidlami. V rámci cesty k modernizácii Železničnej spoločnosti Slovensko je našim cieľom priniesť cestujúcim bezpečné a ekologické vlaky, ktoré spĺňajú všetky súčasné požiadavky. Rozlúčka s Gorilami je teda symbolom novej etapy. Flotila Železničnej spoločnosti Slovensko prechádza významnou obmenou, ktorá prispeje k ďalšiemu rozvoju železničnej dopravy v našej krajine,” uviedol Peter Helexa.

Rušne Gorila so svojou maximálnou rýchlosťou 160 km/h patrili k priekopníkom medzinárodnej dopravy na linke Budapešť – Bratislava – Praha a vnútroštátnych vlakov kategórie InterCity na linke Bratislava – Košice. Avšak ich technický a bezpečnostný koncept už nedokáže konkurovať súčasným štandardom, náročná údržba a zastarané systémy dnes výrazne ovplyvňujú ich prevádzku. Postupné vyraďovanie týchto historických vozidiel je preto nevyhnutným krokom k omladeniu vozidlového parku ZSSK. V rámci modernizácie flotily ZSSK napríklad prenajme 15 nových rušňov Siemens Vectron MS, ktoré zaručia vyššiu prevádzkovú spoľahlivosť, bezpečnosť a svojím konceptom zvýšia ekologickú šetrnosť železničnej prevádzky.

Pri príležitosti tejto rozlúčky ZSSK zároveň predstavila špeciálnu zberateľskú nulovú eurobankovku s vizuálom rušňov Gorila, ktorú navrhol grafický dizajnér a ilustrátor Adrián Ferda. Táto exkluzívna suvenírová bankovka bude v predaji od soboty 12. októbra 2024 v rámci podujatia “Ukončenie sezóny s Gorilami“, ktoré sa uskutoční v Železničnom múzeu SR – Bratislava východ. Predaj bankovky bude následne pokračovať na vybraných predajných miestach ZSSK po celom Slovensku. Cena jednej nulovej bankovky bude 3 eurá.

Najväčším lákadlom sobotňajšieho podujatia bude historický parný vlak ťahaný ikonickým rušňom 555.3008 Mazutka, ktorý prevezie nadšencov po trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava-Nové Mesto – Bratislava-Petržalka – Železničné múzeum Bratislava východ. Okrem toho sa uskutoční mimoriadna jazda vlakom ťahaným Gorilou na trase Železničné múzeum Bratislava východ – Trnava a späť. Na pravé poludnie prebehne slávnostné odovzdanie dvoch rušňov typu 350 na historické účely pre Železničné múzeum SR a Albatrosklub Bratislava.

Zaujímavosti o rušňoch typu 350:

výrobca: Škoda Plzeň (Československo)
rok výroby: 1973 – 1975
počet kusov: 20
trakčný systém: 25kV/50Hz, 3kV DC
rýchlosť: 160 km/h
Trvalý trakčný výkon: 4 MW

Bližšie informácie ohľadom pilierov modernizácie Železničnej spoločnosti Slovensko, kam patrí aj obnova vozidlového parku, nájdete v tlačovej správe na webe ZSSK.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Informačný servis

Viac k témam: PR, zberateľská bankovka
Zdroj: SITA.sk – ZSSK sa postupne lúči s legendárnymi rušňami. Získajte spomienku v podobe zberateľskej bankovky © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.