Zomrel známy slovenský fitnestréner. Jeho telo už takú záťaž nedokázalo zvládnuť

fwelkflfk 2

Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie tráviaceho systému, a patrí do skupiny ochorení nazývanej tzv. idiopatické zápalové ochorenia čreva (IBD). To znamená, že ide o stav, ktorý je spájaný so zápalom v tráviacom trakte, ale jeho presná príčina nie je zatiaľ úplne jasná, no zdá sa, že ide o kombináciu genetických, imunologických a environmentálnych faktorov. Genetika hrá určitú úlohu, pretože ľudia, ktorí majú príbuzných s touto chorobou, majú zvýšené riziko jej vývoja. Okrem toho môžu ochorenie ovplyvňovať aj faktory ako fajčenie, určité infekcie a imunologické reakcie.

Príznaky Crohnovej choroby môžu byť rôznorodé a závisia od konkrétnej oblasti tráviaceho traktu, ktorá je postihnutá. Patrí sem:

Bolesti brucha: Často lokalizované v pravej dolnej časti brucha.

Hnačka: Môže byť krvavá a sprevádzať ju nutkanie na vyprázdnenie čriev.

Únava: Chronický zápal môže vyvolávať únavu a slabosť.

Znížená hmotnosť: Pacienti často strácajú váhu kvôli problémom s vstrebávaním živín v čreve.

Vývoj fistúl a abscesov: Môžu sa objaviť v oblasti tráviaceho traktu.

Aj keď liek na Crohnovu chorobu neexistuje, lekári dokážu výrazne potlačiť jej príznaky a dokonca zmierniť jej rozvoj. S adekvátnou liečbou je teda aj v prípade Crohnovej choroby možné viesť plnohodnotný život.

Mortalita priamo úmerne narastá s dĺžkou trvania choroby, vznikom komplikácii a počtom chirurgických výkonov. Nezanedbateľná je aj súvislosť so vznikom nádorov GIT.